E-recepcja

Blog kancelarii

Prosta Spółka Akcyjna

To nie koniec dobrych wiadomości dla innowacyjnych przedsiębiorców. Po wprowadzeniu w styczniu zachęty podatkowej w postaci IP Box, nadeszła pora na kolejne, ostatnie już rozwiązanie z pakietu 100 zmian dla firm. Mowa tu o Prostej Spółce Akcyjnej, która ma połączyć najlepsze cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z zaletami spółki akcyjnej. Prosta Spółka Akcyjna to lekarstwo na problemy z jakimi borykają się startupy, w tym m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału, czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia.

 

Ma być łatwo i szybko:

Głównym założeniem PSA jest zlikwidowanie obecnie istniejących barier i przyspieszenie rejestracji. Spółkę będzie można założyć w 24 godziny przez Internet (możliwa będzie też tradycyjna metoda rejestracji). Elektronizacja obejmuje też samo prowadzenie działalności (uchwały podejmowane za pomocą e-maila lub podczas wideokonferencji). Kolejną ważną cechą jest obniżony kapitał minimalny – 1 złoty oraz swoboda dysponowania środkami spółki. Pozostałe zalety to między innymi: uproszczona i elastyczna struktura organów spółki, swoboda w określaniu rodzajów akcji i zasad działania, brak statusu spółki publicznej oraz, w razie niepowodzenia, uproszona likwidacja bądź rozwiązanie spółki bez likwidacji.

 

Projekt PSA właśnie został przyjęty przez Radę Ministrów ale najwcześniej Prosta Spółka Akcyjna zaistnieje dopiero w pierwszym kwartale 2020 roku.

 

Źródło: https://inforfk.pl