Dział prawa podatkowego – doradztwo podatkowe

Test przedsiębiorcy – sposoby na uniknięcie daniny

Test przedsiębiorcy, którego planowane wejście w życie to 1 stycznia 2020 roku może dla wielu przedsiębiorców okazać się poważnym problemem. Wieloletni Plan Finansowy na lata 2019 – 2022 zawiera podstawowe założenia planowanego rozwiązania oraz planowane dochody z budżetu z tytułu podważenia przez organy podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza?

Przykład:

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z wyborem liniowej formy opodatkowania (19%). W razie podważenia przez organ podatkowy prowadzenia działalności gospodarczej – podatnik będzie opodatkowany według skali podatkowej (18% i 32%), jak również, (co możliwe) zobowiązany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów zakupów związanych z prowadzoną działalnością.

W przypadku kontroli i stwierdzenia, że podatnik nie jest „faktycznym przedsiębiorcą” podstawa opodatkowania może zostać ustalona na poziomie 32%, a opodatkowane mogą zostać faktyczne przychody przedsiębiorcy – bez przyjęcia ogólnych zasad ustalenia kosztów uzyskania przychodów. Dla wielu osób, może oznaczać to likwidację biznesu i zaległości podatkowe. Inne pytanie, które należy sobie zadać to m.in. kwestia możliwości odliczenia podatku VATu dla osób, które obleją „test przedsiębiorcy”. Ryzyko związane z prowadzeniem działalności ze stawką liniową podatku, bądź działalności gospodarczej obarczonej wysokimi kosztami uzyskania przychodów staje się coraz bardziej realne. Dokument posługuje się przesłankami zależności ekonomicznej i organizacyjnej przedsiębiorcy od klienta. Dla wielu branż, współpraca z jednym klientem przez dłuższy okres czasu (m.in. branża IT, prace budowlane, usługi managerskie) może wiązać się ze wzmożoną kontrolą organów podatkowych.

Zgodnie z Wieloletnim Planem Finansowym test przedsiębiorcy i dodatkowe opodatkowanie osób fizycznych przyniesie ponad 1,2 mld dochodów w samym 2020 roku. Według dokumentu, zagrożonych będzie minimum 80 tysięcy przedsiębiorców. Obecne planowane zmiany w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą miały na celu opodatkowanie przedsiębiorców wbrew wybranej formie opodatkowania. Ministerstwo Finansów planuje objęcie regulacją jedynie osób fizycznych, co umożliwia optymalizację za pomocą podmiotów opodatkowanych podatkiem dochodowym CIT.

Ochrona przed testem

Istnieją możliwości zabezpieczenia się przed „testem przedsiębiorcy”. Zagrożeni podatnicy mogą wybrać kilka możliwości optymalizacji, która zabezpieczy działalność gospodarczą przed ingerencją fiskusa. Specjaliści CGO Legal mogą zaproponować m.in. optymalizację z wykorzystaniem struktur zagranicznych lub krajowych, które mogą zażegnać ryzyko związane z opodatkowaniem według skali podatkowej a także zmniejszeniem aktualnych obciążeń podatkowych. Konstrukcje wykorzystujące spółki kapitałowe, jak również podmioty zagraniczne nie będą podlegać pod restrykcje „testu przedsiębiorcy”.  Wdrożenie struktury warto rozważyć jeszcze przed proponowanymi zmianami w ustawie PIT, w celu zapewnienia bezpieczeństwa prowadzenia biznesu już od samego początku.

Specjaliści krajowego i międzynarodowego prawa podatkowego z CGO Legal chętnie udzielą niezbędnych informacji dotyczących możliwych rozwiązań, które uchronią podatników przed podważeniem prowadzenia działalności gospodarczej, a przez to niekorzystnego opodatkowania. Poprzez wieloletnie doświadczenie i wiedzę, jesteśmy w stanie zaproponować bezpieczne i optymalne kosztowo rozwiązanie, przystosowane do prowadzonej działalności. Pomagamy na każdym etapie wdrożenia projektu zabezpieczającego – od audytu przedsiębiorstwa i wewnętrznego „ testu przedsiębiorcy” po przeprowadzenie całej procedury optymalizacyjnej. Przez cały czas wdrażania, zapewniamy obsługę prawno-podatkową doświadczonych specjalistów CGO Legal.

Jeżeli są Państwo zainteresowani pomocą przy wdrożeniu rozwiązań zabezpieczającymi działalność gospodarczą przed „testem przedsiębiorcy” zapraszamy do kontaktu.