Firmy działające w UE będą musiały wykazać informacje o podatku.

Firmy działające w UE będą musiały wykazać informacje o podatku.
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Ujawniona na początku tego miesiąca afera Panama Papers, wyraźnie zaostrzyła podejście Komisji Europejskiej wobec spraw podatkowych największych międzynarodowych firm, działających na terenie Unii.  W związku ze skandalem, KE przedstawiła w zeszły wtorek projekt dyrektywy, która wyraźnie zaznacza, iż owe korporacje będą musiały wykazywać informacje na temat podatków płaconych zarówno w państwach unijnych, jak i w tzw. rajach podatkowych.

Planowane zmiany dotyczą dyrektywy o sprawozdaniach finansowych z 2013r. i przewidują, iż wszystkie korporacje międzynarodowe, których całkowite przychody wynoszą powyżej 750 mln euro będą zmuszone publikować coroczne raporty wykazujące przychody oraz podatki w państwie unijnym, w którym prowadzą działalność gospodarczą.

Autorzy projektu chcą również w ten sposób zobligować firmy do tego, aby ujawniały swoje obroty, rodzaj prowadzonej działalności, liczbę zatrudnianych pracowników oraz zysk przed opodatkowaniem.

Wniosek został przedłożony Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. Po jego przyjęciu, nowa dyrektywa będzie musiała zostać transponowana do prawa każdego z państw Unii Europejskiej w przeciągu roku od daty jej wejścia w życie.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź