Umowa o pracę ma mieć formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków – tak zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który 1 marca 2016 roku został przyjęty przez Rząd.
Głównym celem ministerialnego projektu jest poprawa warunków pracy oraz uniemożliwienie przedsiębiorcom zatrudniania pracowników niezgodnie z obowiązującym prawem. Obecnie według Kodeksu pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy – czyli do końca tego dnia. Pracodawcy niejednokrotnie traktują to jako otwartą furtkę dla omijania prawa,co przyczynia się do tworzenia tzw. „szarej strefy” rynku pracy. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, osoba zatrudniona niejednokrotnie przedstawiana była urzędnikom jako pracująca pierwszy dzień.
Najnowszy projekt nowelizacji zakłada, że pracownik jeszcze przed podjęciem pracy musi otrzymać umowę na piśmie lub pisemnie wyrażone warunki oraz regulamin pracy. Zastanie w zakładzie pracy osoby bez umowy będzie dla służb kontrolujących zatrudnienie jednoznaczne z łamaniem prawa, a inspekcja nie będzie musiała udowadniać już pracodawcy, że mija się z prawdą.Za nielegalne zatrudnianie pracowników grozi kara do 30tys. zł.
Nowe zapisy trafią teraz do Sejmu. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 6 tygodniach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://infor.pl
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.