Strategie podatkowe i analiza prawna inwestycji

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Strategie podatkowe to jedna z form odpowiedzi przedsiębiorstwa w kwestii nałożonych na nie podatków. Oczywistym założeniem strategii jest dążenie do optymalizacji obciążenia podatkowego. Strategie podatkowe mają charakter bardzo rozbudowany, bowiem dotykają niemal każdej płaszczyzny prowadzonej działalności, od formy organizacyjno-prawnej, przez miejsce działalności, aż po źródła finansowania. Zastosowanie w danych warunkach odpowiedniej strategii podatkowej może znacząco polepszyć sytuację finansową przedsiębiorstwa. Tym samym zwiększa się jego przewaga konkurencyjna nad innymi firmami obecnymi na rynku. O tym w jakim zakresie przedsiębiorstwo może regulować wysokość swoich zobowiązań podatkowych decyduje wiele czynników.

Forma organizacyjno-prawna

Przede wszystkim dotyczy to wyboru pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką (np. z ograniczoną odpowiedzialnością). Ma to wpływ na przysługujące przedsiębiorcy ulgi podatkowe oraz wysokość obciążenia podatkowego.

Miejsce działalności

Można tutaj wyróżnić dwa aspekty – krajowy oraz międzynarodowy. Ten pierwszy dotyczy dla przykładu Specjalnych Stref Ekonomicznych pozwalających działającym w ich ramach podmiotom na korzystanie z ulg podatkowych. Warto tutaj wspomnieć, że niezależnie od tego gminy mogą samodzielnie kształtować podatki lokalne (od nieruchomości bądź środków transportu), co w różnych miejscach kraju może przynosić inne korzyści. Aspekt międzynarodowy to możliwość prowadzenia działalności w innym państwie, gdzie stawki podatków takich jak VAT, CIT czy PIT są niższe – mowa o tzw. „rajach podatkowych” (np. Cypr, Seszele).

Rodzaj i przedmiot działalności

Ma niebagatelne znaczenie przy stosowaniu specjalnych form opodatkowania – karty podatkowej czy podatku zryczałtowanego. Są one bowiem przeznaczone wyłącznie dla konkretnych rodzajów działalności (np. tworzenia rękodzieła).

Źródła finansowania

Wszelkie koszty kapitału obcego uznaje się za koszty podatkowe. Dlatego zwykle im wyższy jest udział kapitału obcego, tym niższe będzie opodatkowanie. Przykładem są odsetki od kredytu na założenie działalności, ale także bardziej rozbudowane sposoby finansowania – jak chociażby fundusze Venture Capital.

Kancelaria Prawna CGO Legal oferuje przeprowadzanie analizy prawnej inwestycji oraz pomaga w wyborze odpowiedniej strategii podatkowej.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do kontaktu z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się z nami i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź