Już od sierpnia 2016 roku przy każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą działali doradcy przedsiębiorców. Zadaniem takich urzędników będzie przeprowadzanie przez procedury zmierzające do zawierania układów ratalnych.
Doradcy ci mają być dużym wsparciem dla przedsiębiorców, którzy popadli w długi względem ZUS. Na samym początku będą oni pomagać w ustaleniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Chodzi przede wszystkim o stwierdzenie, czy od razu można przystąpić do opracowywania układu ratalnego. Istnieje bowiem ryzyko zaistnienia sytuacji, kiedy to najpierw konieczna będzie spłata np. należnych składek z wynagrodzenia zatrudnianych pracowników.
Nowi urzędnicy ZUS zajmą się także współpracą z przedsiębiorcą przy pisaniu wniosków, uzasadnień oraz kompletowaniu wymaganej dokumentacji. Ostatecznie to oni określą, jaki rodzaj spłaty zadłużenia i wysokość rat będzie najkorzystniejsza dla wnioskodawcy.
Co istotne, obsługą danego przedsiębiorcy zajmie się jeden, konkretny doradca, znający całokształt sprawy. To powinno uprościć obieg informacji i skrócić czas rozwiązania problemu. Założenia te sprawdziły się już w ramach pilotażowej wersji programu.
Wystartował on w czerwcu 2014 roku w niektórych łódzkich i warszawskich oddziałach ZUS, do których od lutego 2015 roku dołączyły również oddziały z Poznania i Bydgoszczy. Łącznie w testach uczestniczyło 38 doradców. Dzięki temu wskaźnik pozytywnie rozstrzygniętych spraw wzrósł z 42,01% na drugi kwartał 2014 roku do 73,15% na pierwszy kwartał 2015 roku.
Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Kadry.infor.pl