Dystrybucja towarów w Unii Europejskiej – opodatkowanie

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Transakcje z podmiotami z innych krajów Unii Europejskiej wymagają stosowania się do specyficznego rozliczania podatku VAT. Szczególne zasady opodatkowania oraz różnorodny charakter rozprowadzania towarów, mogą być przyczyną wielu wątpliwości i problemów natury prawnej i podatkowej. W CGO Legal nasi specjaliści pomogą znaleźć najbardziej dogodne rozwiązania w zakresie dystrybucji towarów w obrębie Unii Europejskiej, służąc wsparciem w prawidłowych rozliczeniach podatkowych i wszelkimi, aspektami prawnymi.

Wewnątrzwspólnotowe regulacje w zakresie dystrybucji towarów są bardzo zróżnicowane, a transakcje zagraniczne mogą obejmować odmienne działania w tym:

  • wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT),
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT),
  • sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju członkowskiego,
  • sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju członkowskiego.

Każda z nich ma odmienną specyfikę rozliczania, dlatego w zależności od tego jaki rodzaj dystrybucji towarów realizuje dana firma, może przybierać ona zupełnie inne formy. Prawnicy naszej kancelarii pomagają znaleźć najlepsze rozwiązania, dopasowując metody działania i konstrukcje podatkowe do określonego profilu działalności.

Do czynników, które mają znaczenie dla ustalenia rodzaju opodatkowania określonych transakcji na terenie Unii Europejskiej należą przede wszystkim:

  • rodzaj podatnika na rzecz którego następuje dostawa towarów,
  • limity sprzedaży towarów określane przez poszczególne kraje,
  • miejsce świadczenia poszczególnych usług,
  • inne.

Znajomość specyfiki opodatkowania poszczególnych rodzajów transakcji związanych z dystrybucją towarów w obrębie Unii Europejskiej sprawia, że CGO Legal to najlepsze wsparcie dla każdego przedsiębiorcy.

Zachęcamy do kontaktu.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź