Jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wierzyciel bezskutecznie prowadził egzekucję z ruchomości wspólnika spółki jawnej, na podstawie tytułu egzekucyjnego zyskuje on uprawnienie do zajęcia roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki. W konsekwencji, wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki jawnej na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, nawet wtedy, gdy umowa spółki była zawarta na czas określony. Uprawnienia tego nie można wyłączyć umownie.
Niemniej jednak, pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wierzyciela wspólnika, spółka nie ulega z tego powodu rozwiązaniu. Jeżeli istnieje taki zapis w umowie spółki lub też wspólnicy tak zadecydują, spółka nadal trwa między pozostałymi wspólnikami, mimo usunięcia niewypłacalnego wspólnika. Wierzyciel takiego wspólnika zaspokaja się z roszczeń, które służą mu w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej.
Udział kapitałowy wspólnika, obliczony przy uwzględnieniu wartości zbywczej majątku spółki, wypłaca się w pieniądzach.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z biura naszej kancelarii prawnej w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.