Przedsiębiorcy zatrudniający wykonawców zza wschodniej granicy, muszą przygotować się na spore zmiany w prawie. Od przyszłego roku, będą bowiem obowiązywać nowe przepisy, dotyczące zatrudniania pracowników spoza krajów Wspólnoty.
Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania się do wymogów dyrektywy Unii Europejskiej, która normalizuje dostęp emigrantów z państw trzecich do unijnego rynku pracy. Modyfikacje, jakich możemy się spodziewać po wprowadzeniu nowych regulacji w życie, będą przede wszystkim mieć związek ze zmianą dotychczasowej formy zatrudnienia. Obecnie, by zatrudnić we własnej firmie cudzoziemca, wystarczy w powiatowym urzędzie pracy przedstawić odpowiednie oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy takiej osobie.
Zamiast tego, obywatele krajów spoza UE, otrzymać będą mogli dwa rodzaje zezwoleń na pracę. Ośmiomiesięczne dla pracowników wybranych sektorów (rolnictwo, turystyka, ogrodnictwo) oraz półroczne dla innych branży.
Zwiększyć się ma również wynagrodzenie cudzoziemców. Emigranci będą mogli liczyć na stawki równe tym, jakie otrzymują Polacy pracujący w analogicznej dziedzinie. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2017 roku.
Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.