Kryptowaluty za granicą

Kryptowaluty za granicą
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Od kilku dni głośno jest o upadku najstarszej polskiej giełdy kryptowalut, BitMarketu. Największa polska „kopalnia kryptowalut” oficjalnie straciła płynność 8 lipca 2019 roku, po pięciu latach obecności na rynku. Zostawiła tym samym swoich klientów ze stratami 2,3 tys. bitcoinów, czyli około 60 mln złotych. W tej sytuacji pytanie o to czy kryptowaluty są bezpieczne powraca jak bumerang. Warto zatem po raz kolejny rzucić okiem na to, jak wygląda sytuacja walut wirtualnych na świecie?

Najpopularniejsze waluty wirtualne

Obecnie na świecie jest około 1300 rodzajów kryptowalut, które notowane są na ponad 7500 giełdach internetowych. Najbardziej znaną kryptowalutą w dalszym ciągu jest bitcoin, ale do najpopularniejszych należą również między innymi Litecoin, Ethereum, Ripple, IOTA, Dash czy NEM. Większość państw nadal nie uznaje kryptowalut za jednostki walutowe, pieniądze elektroniczne czy środki płatnicze. Co za tym idzie, kryptowaluty nie mogą korzystać z ulg podatkowych, które przewidziane są do handlu zwykłą walutą. Z drugiej strony, choć wiele krajów jest przeciwnych kryptowalutom, istnieje również pokaźne grono państw, które systematycznie otwierają się na używanie kryptowalut jako instrumentów finansowych i środków płatniczych. Uwagę zwraca przede wszystkim obecność w tym gronie liderów światowych gospodarek, takich jak USA, Rosja, Niemcy, Chiny, Kanada czy Japonia.

Kryptowaluty w Europie – gdzie najlepiej?

W maju 2018 roku, przy okazji odbywającej się w Berlinie konferencji BlockShow Europe opublikowano ranking europejskich krajów, które są najbardziej przychylne kryptowalutom. Za najlepsze miejsce do rozwoju biznesów związanych z kryptowalutami uznano Szwajcarię, a decyzję motywowano m.in. „stabilnym i zdecentralizowanym systemem politycznym, niskimi podatkami oraz możliwością płacenia w bitcoinach opłat do 200 franków szwajcarskich”. Na kolejnych stopniach podium znalazły się Gibraltar oraz Malta, które od dłuższego czasu prowadzą zaawansowane badania dotyczące regulacji różnych aspektów z branży. Warto również zwrócić uwagę na obecność w pierwszej dziesiątce takich państw jak Dania, Finlandia czy Białoruś.

Estonia – kraj przyjazny walutom wirtualnym

Do powyższego zestawianie dzisiaj należałoby również dodać Estonię. Obecnie kraj ten znany jest jako jedno z najbardziej postępowych i otwartych na krytpowaluty. Jest to jedno z pierwszych państw UE, które zalegalizowało działania dotyczące kryptowalut. W ciągu roku od wprowadzenia licencji dla firm poruszających się w branży, liczba wydanych licencji sięgnęła 900. Dziś Estonia to czołowy kraj UE regulujący obieg kryptowalut i wdrażający system licencji dla przedsiębiorstw poruszających się w tej branży. Nam pozostaje liczyć na to, by w podobnych rankingach niedługo znalazło się miejsce także dla Polski.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź