Prosta Spółka Akcyjna

Prosta Spółka Akcyjna
Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

To nie koniec dobrych wiadomości dla innowacyjnych przedsiębiorców. Po wprowadzeniu w styczniu zachęty podatkowej w postaci IP Box, nadeszła pora na kolejne, ostatnie już rozwiązanie z pakietu 100 zmian dla firm. Mowa tu o Prostej Spółce Akcyjnej, która ma połączyć najlepsze cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z zaletami spółki akcyjnej. Prosta Spółka Akcyjna to lekarstwo na problemy z jakimi borykają się startupy, w tym m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału, czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia.

Głównym założeniem PSA jest zlikwidowanie obecnie istniejących barier i przyspieszenie rejestracji. Spółkę będzie można założyć w 24 godziny przez Internet (możliwa będzie też tradycyjna metoda rejestracji). Elektronizacja obejmuje też samo prowadzenie działalności (uchwały podejmowane za pomocą e-maila lub podczas wideokonferencji). Kolejną ważną cechą jest obniżony kapitał minimalny – 1 złoty oraz swoboda dysponowania środkami spółki. Pozostałe zalety to między innymi: uproszczona i elastyczna struktura organów spółki, swoboda w określaniu rodzajów akcji i zasad działania, brak statusu spółki publicznej oraz, w razie niepowodzenia, uproszona likwidacja bądź rozwiązanie spółki bez likwidacji.

Projekt PSA właśnie został przyjęty przez Radę Ministrów ale najwcześniej Prosta Spółka Akcyjna zaistnieje dopiero w pierwszym kwartale 2020 roku.

Źródło: https://inforfk.pl

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź