Kwestie dotyczące egzekucji należności regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Przewidują one szereg sposobów, na jakie można dochodzić swoich roszczeń.
Podstawowym i jednocześnie najłatwiejszym jest egzekucja z rachunku bankowego. Często jednak brakuje na nim środków pieniężnych, dlatego można próbować zaspokoić się z innych składników majątku. Poczynając od rzeczy ruchomych (np. sprzęt RTV-AGD), przez nieruchomości (np. mieszkanie – jeśli dłużnik jest takowego właścicielem), aż po przysługujące mu wierzytelności. Przy czym ostatnia z kategorii mieści w sobie wiele, bo zaliczamy do niej np. udzielone pożyczki, ale także należne ze stosunku pracy wynagrodzenie czy świadczenia rentowo-emerytalne. W końcu egzekucja należności obejmuje również prawa majątkowe o innym charakterze (np. udziały w ramach spółki).
Istotne, aby nie mylić egzekucji należności w prawie cywilnym z egzekucją w administracji, regulowaną odrębnymi przepisami. Nie należy również łączyć jej z postępowaniem windykacyjnym – bowiem najpierw dąży ono do polubownego rozwiązania sprawy. Dopiero potem wkracza się na drogę sądową – dla uzyskania tytułu egzekucyjnego i orzeczenia tytułu wykonawczego. Posiadając oba tytuły można przekazać sprawę komornikowi, co rozpoczyna postępowanie egzekucyjne.
CGO Legal wspomaga wierzycieli na całej ich drodze ku odzyskania należności. Zajmujemy się przygotowaniem odpowiednich dokumentów, reprezentowaniem Klienta przed sądem, a także nadzorem nad egzekucją komorniczą.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.