Spory zbiorowe – Frank szwajcarski

Spory zbiorowe – Frank szwajcarski
Mariusz Plichta

Mariusz Plichta

Młodszy partner / Radca prawny

Kredyty udzielane we frankach szwajcarskich są bardzo popularne w Polsce. Często wykorzystywało się je np. na zakup mieszkania. Niestety obecna sytuacja na rynku walutowym postawiła „Frankowiczów” w sytuacji kryzysowej, która może wymagać nawet renegocjacji warunków umowy kredytowej.

Uwolnienie cen franka szwajcarskiego spowodowało wysoki wzrost jego wartości w bardzo krótkim czasie. Chociaż cena ta nieco się już ustabilizowała, nadal jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do kursów wcześniejszych, co powoduje wzrost kosztów kredytu średnio o 1/4, przy czym zadłużonych we frankach jest obecnie ponad 500 tysięcy Polaków.

Istnieje kilka podstawowych rozwiązań kwestii wzrostu kosztów kredytów we frankach szwajcarskich:

  • bezpośrednie negocjacje z bankiem udzielającym kredytu, aby rozłożyć spłatę droższych rat na dłuższy okres;
  • złożenie pozwu do sądu w celu rozwiązania umowy kredytowej, powołując się zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego na „nadzwyczajną zmianę okoliczności” lub spekulacyjny charakter umowy,
  • renegocjacja warunków kredytu z wykorzystaniem argumentu w postaci klauzul niedozwolonych zawartych w treści umowy kredytowej.

Nasza Kancelaria posiada szerokie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w powództwach zbiorowych. Obecnie w sprawie renegocjacji warunków kredytów we frankach szwajcarskich reprezentujemy już na drodze sądowej kilkanaście podmiotów.

Usługa obejmuje ustalenie stanu faktycznego, stanu prawnego, przygotowanie pozwu oraz reprezentowanie Klientów w postępowaniu sądowym.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Mariusz Plichta

Mariusz Plichta

Młodszy partner / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź