Zwalczanie nieuczciwej konkurencji to przeciwdziałanie dopuszczania się przez przedsiębiorcę czynów nieuczciwej konkurencji. Są to działania sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, które zagrażają lub naruszają interes innego przedsiębiorcy lub klienta.
Katalog działań uznanych za czyny nieuczciwej konkurencji został ujęty w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj. Dz.U. Nr 153, poz. 1503). Przepis ten wymienia następujące czyny nieuczciwej konkurencji:
- wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
- fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,
- wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
- nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,
- naśladownictwo produktów,
- pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,
- utrudnianie dostępu do rynku,
- przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,
- nieuczciwa lub zakazana reklama,
- organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.
Wskazane wyżej czyny nieuczciwej konkurencji ustawa wymienia jedynie w formie przykładu. Jest tak, ze względu na to że, zakres czynów jakie zachodzą w praktyce obrotu gospodarczego jest zbyt szeroki i niemożliwym byłoby stworzenie zamkniętego katalogu. W rezultacie kwestię uznania danego działania za czyn niedozwolony każdorazowo rozstrzyga sąd.
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji – zakres działań kancelarii
Kancelaria CGO Legal wspiera przedsiębiorców w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Najpierw poprzez analizę stanu faktycznego i stanu prawnego CGO Legal ustala czy zachodzą przesłanki do dochodzenia roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji. Jeśli zostanie to potwierdzone, Kancelaria zajmuje się prowadzeniem postępowań przedsądowych oraz sądowych na rzecz tych przedsiębiorców, których interes został zagrożony lub naruszony.
W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, w związku z tym może żądać:
- zaniechania niedozwolonych działań,
- usunięcia skutków niedozwolonych działań,
- złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
- naprawienia wyrządzonej szkody (na zasadach ogólnych),
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści (na zasadach ogólnych),
- zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego (tylko, jeśli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony).
Wieloletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców pozwala również Kancelarii na reprezentowanie podmiotów dopuszczających się czynów nieuczciwej konkurencji.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.