Projekt ustawy wprowadzający Kartę Praw Podatnika zyskał aprobatę Rzecznika Praw Obywatelskich. Głównym założeniem projektu jest zebranie i usystematyzowanie najważniejszych praw przysługujących podatnikom oraz odpowiadających im obowiązkom organów podatkowych. Karta ma pełnić funkcję porządkującą, informacyjną i edukacyjną, a także ma posługiwać się prostym, zrozumiałym dla obywateli językiem.
Karta Praw Podatnika ma przede wszystkim gwarantować ochronę:
- prawa do dobrego prawodawstwa podatkowego,
- prawa do zapłaty podatku w wysokości wynikającej z ustaw podatkowych,
- prawa do domniemania rzetelności i dobrej wiary,
- prawa do prywatności,
- prawa do rzetelnego postępowania administracyjnego i sądowego w sprawach podatkowych,
- prawa do zaskarżenia rozstrzygnięć w sprawach podatkowych,
- prawa do naprawienia szkody.
W projekcie przewidziana jest możliwość zgłoszenia, do RPO przez zawodowego pełnomocnika, przypadków rażącego naruszenia praw podatnika. Co więcej w celu zapewnienia skutecznej ochrony Rzecznik Praw Obywatelskich będzie miał zagwarantowane prawo do wglądu do akt postępowania administracyjnego i sądowego w sprawach podatkowych, do udziału w postępowaniu, do żądania wyjaśnień od organów podatkowych i formułowania ocen, wniosków i rekomendacji.
W przypadku wszczęcia kontroli podatkowej, postępowania podatkowego bądź kontroli celno-skarbowej organ doręczy podatnikowi kopię Karty.
Karta Praw Podatnika jest stosunkowo nowym instrumentem ale funkcjonującym w wielu państwach-członkach OECD. Obecnie prowadzone są prace legislacyjne, wprowadzające Kartę do polskiego porządku prawnego.
Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.