Podniesienie kapitału zakładowego

Podniesienie kapitału zakładowego
Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

Podniesienie kapitału zakładowego jest operacją wymagającą analizy biznesowej i podatkowej. Z jednej strony, jako przedsiębiorcy musimy dostosowywać się do warunków stawianych przez różne instytucje (np. wymóg wyższego kapitału dla uzyskania kredytu), lub prawne (np. warunek dotyczący podatkowych grup kapitałowych – przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą ze spółek nie może być niższy 500 000 zł). Z drugiej jednakże musimy być świadomi podatkowych skutków naszych działań. Brak prawidłowej analizy może być katastrofą dla biznesu – kończącą się często walką z Fiskusem w sądzie.

Źródła finansowania

Podniesienie kapitału zakładowego może mieć swoje źródła m.in. w zyskach spółki, innych kapitałach czy dopłatach wspólników. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów spółki nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego – nie ma tu znaczenia źródło finansowania (zysków spółki, dopłaty wspólnika, innego kapitału). Niestety, w przypadku wspólników, skutki takiego podwyższenia mogą być zupełnie inne.

W zależności od źródła finansowania skutki dla wspólników spółki mogą być zupełnie inne. Pierwszym pytaniem, jakie musimy zadać jest: Za pomocą, jakich środków chcemy podnieść kapitał zakładowy? Jeżeli wskażemy np. niepodzielone zyski z lat ubiegłych – grozi nam obowiązek podatkowy ze stawką 19% (odpowiednio art. 22 ust.1 dla CIT oraz art. 30b dla PIT). Kolejną różnicą, będzie odmienne traktowanie wspólników: osób fizycznych i osób prawnych (np. spółek z o.o.).

Być może źródłem finansowania kapitału zakładowego będzie kapitał zapasowy? Może on powstać poprzez tzw. Agio (w sytuacji, gdy udziały w spółce obejmowane są po cenie wyższej niż nominalna), zysków spółki lub z innych kapitałów – każda metoda posiada swoją specyfikę oraz odmienne skutki w podatkach dochodowych. W takim przypadku planowanie podatkowe wymaga analizy skutków dla samej spółki oraz jej wspólników, jak również brać pod uwagę przyszłe scenariusze działalności. Czy będziemy chcieli zbyć w przyszłości udziały? Czy planujemy przekształcenie spółki? To tylko niektóre zagadnienia, które muszą zostać rozstrzygnięte.

Pomoc w podniesieniu kapitału zakładowego

Niestety, w tak pozornie nieskomplikowanych pod względem technicznym transakcjach jak podwyższenie kapitału zakładowego, mogą kryć się pułapki, które mogą być prawdziwym niebezpieczeństwem dla twojego biznesu. Brak wsparcia prawnego, może doprowadzić do gigantycznych strat i zapłaty podatku, którego można było uniknąć.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź