Tuż przed zakończeniem swojego urzędowania Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej. Dzięki temu wprowadzona zostanie zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (łac. in dubio pro tributario).
Na nowelizację do podpisu Prezydent Komorowski musiał czekać długo. Dzień wcześniej Sejm przeprowadzał głosowanie nad poprawkami zaproponowanymi przez Senat. Przedstawiały one zbieżne stanowisko senatorów i Ministerstwa Finansów. Chodziło o rozszerzenie pojęcia „na korzyść podatnika” do sformułowania „na korzyść podatnika lub innej strony postępowania”.
Inne wątpliwości pojawiały się przy określeniu, kto miałby te wątpliwości rozstrzygać oraz jak daleko można interpretować rozstrzyganie ich na korzyść podatnika. Zdaniem resortu finansów to zbyt wiele nieścisłości, aby zasada mogła być bez problemów stosowana w praktyce.
Choć uwagi te wydawały się słuszne, zostały odrzucone przez Sejm. Pozytywnie o takim kroku wypowiadają się przedstawiciele Pracodawców RP, którzy od dawna walczyli o zasadę in dubio pro tributario w przyjętym brzmieniu. Bardziej sceptycznie podchodzą do tego doradcy podatkowi, uważający, że w prawie niestety nie zawsze to, co najprostsze, jest najlepsze. Z ich punktu widzenia warto było rozszerzyć katalog podmiotów mogących liczyć na korzyści z nowej zasady, wliczając w to obok podatników – inne strony postępowania.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza też kilka innych zmian. Mowa tutaj dla przykładu o uchyleniu dość problematycznych obowiązków administracyjnych związanych z korektą kosztów przez przedsiębiorców. Co ważne, nowe rozwiązania pozwalają, aby księgi rachunkowe były kontrolowane w miejscu, gdzie są prowadzone.
Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.
Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Ksiegowosc.infor.pl
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.