Pracodawcy zapłacą więcej pracownikom. 1850 zł płacy minimalnej.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Jak co roku toczy się dyskusja na temat płacy minimalnej i podniesienia jej stawki. Obecnie wynosi ona 1750 złotych (względem 1680 zł w roku 2014). Wszystko wskazuje jednak na to, że już od 1 stycznia 2016 roku kwota ta znów wzrośnie i to o całe 100 złotych.

Komisja Trójstronna miała czas do 15 lipca, aby podjąć uchwałę w sprawie wysokości płacy minimalnej na rok 2016. Ostatecznie nie zrobiła tego, co powoduje, że najbardziej realnym scenariuszem staje się propozycja rządu. Mowa tutaj o wspomnianym podniesieniu kwoty z 1750 do 1850 złotych. Zgodnie bowiem z przepisami właśnie rząd do 15 września musi rozstrzygnąć tę sprawę, przy czym decyzja nie może wskazywać stawki niższej niż podana wcześniej do negocjacji z Komisją Trójstronną.

Warto wspomnieć, że niemal każdy z zainteresowanych przedstawiał zupełnie inny wariant rozwiązania problemu. Pracodawcy chcieli zawrzeć minimalne wynagrodzenie pomiędzy 1782 a 1800 złotych, natomiast związki zawodowe postulowały o 1880 złotych. Jasno więc widać, jakoby rząd chciał wypracować kompromis między tymi dwoma stanowiskami. Potwierdza to minister pracy Władysław Kosiniak-Karnysz, wspominając przy tym o jeszcze innym celu podwyżki. Ma ona zmierzać w kierunku ustalenia płacy minimalnej na poziomie połowy średniej krajowej (ok. 4200 zł brutto).

Resort zapowiada też inne sposoby poprawy życia Polaków na gruncie zawodowym. Wspomina się o projekcie dotowania miejsc pracy m.in. poprzez stworzenie stu tysięcy wakatów dla ludzi młodych. Stale spada również stopa bezrobocia, która niebawem zejdzie poniżej 10%.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: ksiegowosc-budzetowa.infor.pl

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź