Rząd przyjął ministerialny projekt zmian, mający na celu ułatwienie w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii Europejskiej.
Modyfikacje zaplanowane przez Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają zapobiegać dyskryminacji wobec pracowników migracyjnych oraz rozszerzyć zakres dostępnej dla nich pomocy.
Ciężar odpowiedzialności za udzielanie wsparcia pracownikom unijnym, będzie spoczywać przede wszystkim na Państwowej Inspekcji Pracy. Do tej pory, zakres obowiązków PIP w tej materii nie wykraczał poza świadczenie porad prawnych dotyczących prawa pracy i dostępu do zatrudnienia.
Po planowanych zmianach, doradztwo będzie obejmowało taki obszar prawa jak np. dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych, członkostwa w związkach zawodowych, dostępu do zasobów mieszkaniowych oraz dostępu do kształcenia, nauki zawodu i szkolnictwa zawodowego dla dzieci.
Jak podkreślają wnioskodawcy, pomimo tych udogodnień projekt w żadnym stopniu nie zmienia praw pracowników migracyjnych.
Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia.
Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.