Abolicja podatkowa wprowadzona przez Polski Ład jest instytucją o charakterze wyjątkowym. Na czym polega i kto w największym stopniu na niej skorzysta?
Abolicja podatkowa – na czym polega?
Abolicja podatkowa – jak na polski system prawny – stanowi dość unikalne rozwiązanie. Jej zasadniczym celem jest zachęcenie podatników do ujawnienia niepodatkowanego majątku i zapłaty podatku według o ponad połowę niższej stawki. Jest to tzw. przejściowy ryczałt od dochodów, za których ujawnienie podatnik nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji.
Stawka przejściowego ryczałtu od dochodów wyniesie 8% podstawy opodatkowania.
Kto może skorzystać z abolicji podatkowej?
Z abolicji podatkowej mogą skorzystać podmioty będące podatnikami lub płatnikami podatku dochodowego, bez względu na miejsce zamieszkania, siedziby, lub rejestracji.
Skorzystanie z niej powinni rozważyć również podatnicy stosujący wątpliwe schematy optymalizacyjne.
Abolicją podatkową nie będą natomiast objęte dochody, które powstały w wyniku popełnienia przestępstwa. Nie obejmie ona również dochodów, które powstały w wyniku popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że podatnik chcący z niej skorzystać zawiadomi o ich popełnieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Będzie mógł to zrobić jednocześnie ze złożeniem wniosku o opodatkowanie tych dochodów przejściowym ryczałtem od dochodów.
Abolicja podatkowa – jaki podatek i składki od nieujawnionego dochodu?
Dla tych podatników, którzy nie zadeklarowali dochodu do opodatkowania w związku z:
1) nieujawnieniem w całości lub w części tych dochodów,
2) nieujawnieniem w całości lub w części źródła ich powstania,
3) przeniesieniem lub posiadaniem w jakiejkolwiek formie kapitału poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w zagranicznej jednostce,
4) stosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w sposób niezgodny z kontekstem użycia postanowień tych umów, z ich celem oraz zamiarami państw-stron tych umów,
5) nierzeczywistą rezydencją podatkową,
6) osiągnięciem innej niż wymieniona w pkt 1–5 korzyści podatkowej w rozumieniu Ordynacji podatkowej,
istnieje możliwość ujawnienia ww. dochodu do opodatkowania z zastosowaniem 8% stawki przejściowego ryczałtu od dochodów.
Jak skorzystać z abolicji podatkowej?
Abolicja podatkowa, jak na rozwiązanie o charakterze wyjątkowym przystało, obowiązywać będzie tylko przez pewien czas. Skorzystać z niej będzie można wyłącznie od 1 października 2022 roku do dnia 31 marca 2023 roku W tym celu podatnik będzie musiał wypełnić specjalny formularz i wskazać w nim żądane informacje, takie jak wysokość nieopodatkowanego dochodu i źródła jego pochodzenia. Formularz będzie podlegał opłacie odpowiadającej 1% dochodu będącego przedmiotem opodatkowania. Opłata nie może jednak być niższa niż 1 000 zł, ani przekroczyć kwoty 30 000 zł.
Niezwykle istotne będzie prawidłowe wypełnienie wniosku. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ podatkowy wezwie do jego uzupełnienia w terminie 14 dni. Niemniej jednak uchybienie temu terminowi lub nieprawidłowe uzupełnienie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Wniesione opłaty nie zostaną zwrócone.
Oferujemy Państwu doradztwo i pełną obsługę procesu abolicyjnego, od momentu złożenia wniosku, do chwili osiągnięcia najlepszego dla Państwa rozwiązania. Skuteczne skorzystanie z abolicji podatkowej z naszą pomocą przyniesie Państwu wymierne korzyści i możliwość nowego startu. Zapraszamy do kontaktu.