Przynajmniej 13 złotych za każda przepracowaną godzinę – tak brzmi najnowsza decyzja Rady Ministrów, w sprawie nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Według ustaleń, zmiany maja wejść w życie 1 stycznia 2017 roku i będą dotyczyć głównie osób zatrudnionych na umowę zlecenie oraz o świadczenie usług.
Rządowa zapowiedź wzrostu minimalnej stawki godzinowej zaskoczyła nie tylko pracowników ale i samych przedsiębiorców. O ile pierwsza grupa może liczyć na zyski dzięki nowej ustawie, o tyle pracodawcy będą musieli szybko zacząć liczyć się z nowymi utrudnieniami na swojej drodze. Najważniejsze obostrzenia dotyczą bowiem ograniczeń w swobodzie umów cywilnoprawnych, która jak dotąd stanowiła podstawę kontraktów tego typu.
Oprócz dowolności wynagrodzenia, przedsiębiorcy stracą również możliwość płacenia 80% płacy minimalnej osobom, które podjęły swoją pierwszą pracę. Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących minimalnej stawki, pracodawcy grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys zł.