Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 r. wprowadza liczne zmiany dotykające zarówno pracodawców, jak i pracowników. W związku z tą zmianą zostanie uchylona część regulacji wprowadzonych ustawą z 2 marca 2020 r., tzw. specustawą covidową. W poniższym tekście przybliżamy najważniejsze zmiany, które czekają na nas za kilka dni.
Spis treści
- Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Szkolenia BHP
- Badania profilaktyczne
- Powrót „zwykłych” limitów odpraw i odszkodowań
- Wraca „fikcja doręczeń”
- Cudzoziemcy – kontynuacja legalnego zatrudnienia
- Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Jakie kroki powinien podjąć pracodawca?
- Czy wracamy do „normalności” po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Szkolenia BHP
Po 1.07.2023 r., pracodawcy będą mieli zaledwie 60 dni na przeprowadzenie zaległych szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Od 1 lipca 2023 r. szkolenia wstępne BHP będą musiały odbywać się w formie stacjonarnej. Przypominamy, że dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia wydanego w związku z przeprowadzeniem badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych stanowi wykroczenie, zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.
Badania profilaktyczne
Od 1 lipca 2023 r. pracodawcy nie będą już mogli zwolnić ze wstępnych badań lekarskich osób aplikujących na stanowisko administracyjno-biurowe, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy w takich warunkach. Wszystkie osoby przyjmowane do pracy muszą przechodzić wstępne badania lekarskie.
Powrót „zwykłych” limitów odpraw i odszkodowań
Od 1 lipca 2023 r. pracodawcy nie będą mogli wypłacać odpraw lub odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w niższej wysokości niż pozostali pracodawcy.
Wraca „fikcja doręczeń”
Od 15.07.2023 r. wracamy do zasad ogólnych – doręczenie jest skuteczne z upływem terminu drugiego awizowania.
Cudzoziemcy – kontynuacja legalnego zatrudnienia
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 r. oznacza konieczność zadbania o legalność zatrudnienia pracowników-cudzoziemców. Okres ważności zezwoleń na pracę, które przedłużone zostały na mocy specustawy, kończy się 31 lipca 2023 r.
WAŻNE: Jeśli pracodawcy planują kontynuować zatrudnienie cudzoziemców, muszą do końca lipca złożyć odpowiednie wnioski o uzyskanie zezwoleń na pracę.
Ponadto, pracodawcy muszą dokonać weryfikacji legalności pobytu zatrudnianych cudzoziemców. Wielu z nich korzystało z analogicznego przedłużenia ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych. Z dniem 31 lipca 2023 r. te przedłużenia kończą się. Cudzoziemcy powinni więc najpóźniej do końca lipca 2023 roku złożyć wnioski o legalizację pobytu w Polsce.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Jakie kroki powinien podjąć pracodawca?
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to nowe obowiązki dla pracodawców. Są to między innymi:
- Weryfikacja posiadanych orzeczeń lekarzy medycyny pracy i wytypowanie grupy pracowników, którzy muszą otrzymać skierowania na badania okresowe;
- Weryfikacja legalności zatrudnienia oraz pobytu pracowników – cudzoziemców (przypominamy o konieczności przechowania przez pracodawcę w aktach osobowych cudzoziemca dokumentów legalizujących pracę i pobyt na terenie RP);
- Podjęcie kroków związanych z dalszą legalizacją zatrudnienia cudzoziemców;
- W razie ustalenia, że po 31.07.2023 r. którykolwiek pracownik- cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie, pracodawca powinien niezwłocznie rozwiązać tę umowę;
- Zadbanie o przeprowadzenie wszystkich zaległych szkoleń z dziedziny BHP.
Czy wracamy do „normalności” po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?
Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego od 1 lipca 2023 r. oznacza uchylenie niektórych regulacji wprowadzonych specustawą covidową. To duże zmiany dla pracodawców i pracowników. Powrót do „normalności” oznacza konieczność dostosowania się do nowych regulacji, które w wielu aspektach różnią się od tych, które obowiązywały podczas stanu zagrożenia epidemicznego.
Jeśli interesuje Cię tematyka prawa pracy jak również legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce zapraszamy na stronę działu Mobility & HR dedykowanej zagadnieniom związanym z obsługą cudzoziemców.