Ustawa, wprowadzająca regulacje dotyczące polskiej fundacji rodzinnej została uchwalona przez Sejm 26 stycznia 2023 r. Pomimo, że jej wejście w życie nastąpi 22 maja 2023 r. ustawodawca już planuje jej nowelizację. Sprawdź jakie zmiany nastąpią w ustawie o fundacji rodzinnej. Planowane zmiany mają wejść w życie w tym samym dniu, co sama ustawa tj. 22 maja 2023 r.
Spis treści
- Ukryte zyski w fundacji rodzinnej
- Fundacja rodzinna dla wspólnika spółki w estońskim CIT
- Dodatkowa, preferencyjna stawka dla beneficjentów spoza „grupy zero”
- Ograniczenie zwolnienia z CIT
Ukryte zyski w fundacji rodzinnej
Nowelizacja wprowadza pojęcie ukrytych zysków (na wzór regulacji estońskiego CIT). Ukryte zyski, takie jak np. świadczenia na rzecz beneficjenta lub wypłata mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej będą podlegały opodatkowaniu wg stawki CIT 15%. Za ukryty zysk może zostać uznana również pożyczka udzielona przez fundację rodzinną, ale tylko w sytuacji, w której będzie długoterminowa lub bezzwrotna.
Fundacja rodzinna dla wspólnika spółki w estońskim CIT
Pomimo, że fundacja rodzinna w dalszym ciągu nie będzie mogła być wspólnikiem spółki w estońskim CIT, to na tym polu ustawodawca szykuje pewne ułatwienia. Otóż projektowana zmiana przewiduje możliwość łączenia funkcji beneficjenta lub fundatora fundacji z byciem udziałowcem lub wspólnikiem spółki opodatkowanej estońskim CIT.
Dodatkowa, preferencyjna stawka dla beneficjentów spoza „grupy zero”
Przypomnijmy, że dotychczasowa regulacja przewidywała dwa skutki podatkowe przysporzenia dla beneficjentów w PIT:
- zwolnienie z podatku dla beneficjentów z „grupy zero”, tj. małżonka, zstępnego, wstępnego, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę
- 15% PIT dla pozostałych beneficjentów
Projekt zmian zakłada wprowadzenie trzeciej kategorii obejmującej beneficjentów z I i II grupy, czyli:
- zięcia, synową, ojczyma, macochę i teściów,
- zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
W takim przypadku ustawodawca wprowadza nową, obniżoną stawkę PIT w wysokości 10%.
Ograniczenie zwolnienia z CIT
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o fundacji rodzinnej podlega ona co do zasady zwolnieniu podmiotowemu z opodatkowania CIT. Nowelizacja wprowadza nowe wyłączenie od tego zwolnienia dotyczące przychodów z najmu i dzierżawy: przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku używanych przez beneficjenta lub fundatora w ich działalności lub przez podmioty powiązane. Niekorzystna w tym przypadku będzie stawka CIT 19% w braku możliwości skorzystania ze stawki obniżonej.
Jeśli interesuje Cię tematyka treści związanych z polską fundacją rodzinną i chcesz wiedzieć więcej na jej temat, zapraszamy na naszą stronę „Polska fundacja rodzinna – wszystko co musisz wiedzieć„. Jeśli chciał(a)byś skonsultować Twój konkretny przypadek, nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie już dziś.