Od 2019 roku nie będzie deklaracji VAT?

Od 2019 roku nie będzie deklaracji VAT?

W 2019 roku Ministerstwo Finansów może wycofać się z tradycyjnych deklaracji VAT. Wszystko w ramach kolejnych kroków wdrażania w resorcie i podległych mu urzędach innowacyjnych rozwiązań. Wiele zależy jednak od tego, jak ocenione zostanie funkcjonowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Stąd zmiany wejdą w życie dopiero w roku 2019, a jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze później.

Ostatnio zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące usprawnienia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazują, że aktualnie niezależnie od JPK składane są deklaracje podatku od towarów i usług (VAT) w formie papierowej. Ma to jednak ulec zmianie za niespełna pół roku – 1 stycznia 2018 roku. Wtedy planuje się wycofanie papierowych deklaracji, a wprowadzenie deklaracji w formie elektronicznej.

1 stycznia 2018 roku zaczną również obowiązywać regulacje, które zobligują wszystkich podatników VAT do przekazywania ewidencji na gruncie tego podatku właśnie w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Logicznym skutkiem tych rozwiązań winno być zrezygnowanie z jednego z obowiązków – i tu wskazuje się deklaracje VAT.

Tym bardziej, że teraz to JPK stanowi rdzeń całego systemu podatku VAT. Zdecydowanie łatwiej byłoby uzupełnić JPK o elementy deklaracji VAT, niż pozostawić w mocy oba obowiązki. W tej chwili Ministerstwo Finansów analizuje ten pomysł. Pod lupą resortu jest przede wszystkim to, czy obowiązek związany z Jednolitym Plikiem Kontrolnym przyjmie się wśród podatników.

Stąd dopiero zmiany zapowiadane na 1 stycznia 2018 roku utorują drogę dla dalszych nowelizacji, a deklaracja VAT zniknie najwcześniej w 2019 roku.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: http:ksiegowosc.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź