Nowy przedsiębiorca bez składek ZUS

Resort rozwoju zajmuje się właśnie projektem, który ogólnie określany jest jako „Konstytucja biznesu”. Jednym z jej podstawowych założeń będzie zwolnienie nowych przedsiębiorców ze składek ZUS.

Jak długie zwolnienie?

Zwolnienie potrwa sześć miesięcy. Po tym okresie przez dwa lata przedsiębiorca będzie mógł korzystać z preferencyjnej stawki składek ZUS.

Warunki zwolnienia

Po pierwsze, w ciągu pięciu lat poprzedzających założenie nowej działalności gospodarczej przedsiębiorca nie mógł prowadzić takiej działalności. Po drugie, nie może on wykonywać działalności gospodarczej na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Jak jest obecnie?

Warunki zwolnienia przedstawiają się podobnie jak w proponowanym projekcie. Niemniej jednak aktualnie przedsiębiorcom proponuje się tylko preferencyjną stawkę składek ZUS przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności – w wysokości 30% od minimalnego wynagrodzenia (według zwykłej stawki – od co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia). Formalności dla nowych przedsiębiorców są takie same jak dla tych doświadczonych, a przy tym nie ma możliwości całkowitego zwolnienia ze składek ZUS.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://inforfk.pl/aktualnosci/347859,Poczatkujacy-przedsiebiorca-nie-zaplaci-skladek-ZUS.html

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź