Z obserwacji obecnego w Polsce modelu gospodarki rynkowej oraz lektury przepisów regulujących podstawy działalności gospodarczej można wyprowadzić kilka cech przedsiębiorcy. O nich właśnie w tym artykule.
Prowadzenie we własnym imieniu działalności
Podstawą jest to, że przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą we własnym imieniu. W praktyce równa się to samodzielnemu jej prowadzeniu, co jednak nie oznacza, iż powinien to robić sam i osobiście. Przedsiębiorca może bowiem zatrudniać pracowników.
Zorganizowanie działalności
Przedsiębiorca winien przygotować właściwą strukturę, która pozwoli mu na prowadzenie działalności, ale też zarządzanie nią i sprawowanie odpowiedniego nad nią nadzoru.
Ciągłość działalności gospodarczej
Należy rozumieć tę cechę jako powtarzalność i regularność działalności, choćby występowały w niej przerwy. Tak dzieje się przecież przy działalności sezonowej. Ważne jednak, aby działalność nie miała charakteru okazjonalnego czy tym bardziej jednorazowego.
Zarobkowość działalności
To w istocie najważniejsza cecha działalności gospodarczej. Działalność ma zapewnić utrzymanie przedsiębiorcy i jego rodziny, a więc dawać mu zarobek. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z ciągłym generowaniem zysków – straty mogą zdarzyć się każdemu.
Profesjonalizm
Przedsiębiorca powinien być zawodowo przygotowany do prowadzenia danego typu działalności. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób zapewnia się pewność i bezpieczeństwo kontrahentom.
Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Informacja autorska