O cechach przedsiębiorcy…

O cechach przedsiębiorcy…

Z obserwacji obecnego w Polsce modelu gospodarki rynkowej oraz lektury przepisów regulujących podstawy działalności gospodarczej można wyprowadzić kilka cech przedsiębiorcy. O nich właśnie w tym artykule.

Prowadzenie we własnym imieniu działalności

Podstawą jest to, że przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą we własnym imieniu. W praktyce równa się to samodzielnemu jej prowadzeniu, co jednak nie oznacza, iż powinien to robić sam i osobiście. Przedsiębiorca może bowiem zatrudniać pracowników.

Zorganizowanie działalności

Przedsiębiorca winien przygotować właściwą strukturę, która pozwoli mu na prowadzenie działalności, ale też zarządzanie nią i sprawowanie odpowiedniego nad nią nadzoru.

Ciągłość działalności gospodarczej

Należy rozumieć tę cechę jako powtarzalność i regularność działalności, choćby występowały w niej przerwy. Tak dzieje się przecież przy działalności sezonowej. Ważne jednak, aby działalność nie miała charakteru okazjonalnego czy tym bardziej jednorazowego.

Zarobkowość działalności

To w istocie najważniejsza cecha działalności gospodarczej. Działalność ma zapewnić utrzymanie przedsiębiorcy i jego rodziny, a więc dawać mu zarobek. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z ciągłym generowaniem zysków – straty mogą zdarzyć się każdemu.

Profesjonalizm

Przedsiębiorca powinien być zawodowo przygotowany do prowadzenia danego typu działalności. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób zapewnia się pewność i bezpieczeństwo kontrahentom.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Informacja autorska

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź