Ulgowy ZUS dla firm przez trzy lata krytykowany

W ostatnim czasie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt wydłużenia okresu preferencyjnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla nowych działalności gospodarczych. Z obecnych dwóch lat miałyby to być trzy lata. Według niektórych pomysł ten nie ma uzasadnienia, kiedy popyt na pracę wyraźnie rośnie. Tym bardziej, że osoby, które nie radzą sobie w charakterze przedsiębiorców, powinny przejść na system pracy najemnej.

Specjaliści jak najbardziej popierają preferencję przy składkach ZUS dla osób zakładających działalność gospodarczą po raz pierwszy. Zwracają jednak uwagę na to, że ulgi wprowadzono w okresie, kiedy w Polsce bezrobocie stało na bardzo wysokim poziomie. Tymczasem teraz takie zjawisko nie ma już miejsca na szeroką skalę. Właśnie dlatego preferencja trwająca dwa lata jest wystarczająca, natomiast trzyletnia to prawdopodobnie okres zbyt długi.

Choć dwa lata ulgi wydaje się zbyt krótkim okresem, aby motywować do zakładania i utrzymywania działalności gospodarczej w dłuższej perspektywie czasowej, to ulga trzyletnia wcale nie poprawi wysokości wpływów do ZUS. Prognozy wskazują wręcz, że wpływy te jeszcze zmaleją. Mało produktywni przedsiębiorcy płaciliby bowiem wyższe składki, gdyby zostali pracownikami najemnymi w cudzych przedsiębiorstwach.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://inforfk.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź