Zmiany w ustawie o rachunkowości.

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzenia istotnych modyfikacji w ustawie o rachunkowości. Potwierdza to nowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, który zakłada wprowadzenie ułatwień, pozwalających na efektywniejsze działanie firm, poprzez usunięcie zbędnych obciążeń biurokratycznych.

Jak podkreśla Resort, nakładanie obowiązków związanych z księgowością znacznie obciąża przedsiębiorców. W związku z tym, zaplanowane przez Ministerstwo modyfikacje, mają obejmować podniesienie limitu przychodów do którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów z 1 200 000 euro do 2 000 000 euro.

Podwyższenie obecnego progu,  odciąży przedsiębiorców przede wszystkim finansowo, ze względu na oszczędności uzyskane w obszarze obsługi księgowej. Dotychczasowe koszty związane prowadzeniem pełnej księgowości, mogą bowiem przewyższać wydatki związane z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów nawet pięciokrotnie.

Wprowadzone zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jak na razie projekt trafił do konsultacji publicznych.

 

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź