Zamiast radykalnych zmian, uszczelnienie VAT

Jakiś czas temu wspominaliśmy na naszych stronach internetowych, że w najbliższych miesiącach być może wprowadzone zostaną znaczące zmiany w systemie podatkowym. Odnosiłyby się one do podatku od towarów i usług (VAT). Okazuje się jednak, że może to nie być takie proste.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w zakresie VAT – najważniejszego podatku z punktu widzenia wpływów do Budżetu Państwa – wprowadzono wiele przemian. W najbliższej przyszłości, wbrew wcześniejszym pogłoskom, Ministerstwo Finansów nie planuje dalszych reform.

Resort chwali się jednak swoimi ostatnimi osiągnięciami co do mechanizmu odwrotnego obciążenia. Chodzi tutaj o przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku VAT ze zbywcy na nabywcę. Od 1 lipca stosuje się takie rozwiązanie wobec nowych kategorii towarów, w tym tabletów czy smarfonów. Głównym celem tego działania jest ograniczenie ilości nieuczciwych podmiotów w obrocie. Praktycznie jednak oszuści zawsze mogą dopuszczać się innych nadużyć, albo po prostu przełożyć swoje zainteresowanie na inne towary.

Problem wyłudzeń w obszarze VAT to zjawisko typowe nie tylko dla Polski, ale także wielu innych państw Unii Europejskiej. Dlatego trzeba dążyć do wypracowania jednolitego, wspólnotowego systemu podatku od towarów i usług. Miałby on cechować się odpornością na wszelkie rodzaje nadużyć.

Zanim to jednak nastąpi, konieczne wydaje się uszczelnienie krajowych systemów podatkowych. To zaś stanowi przyczynę prowadzenia intensywnych prac nad projektem elektronicznej, scentralizowanej bazy faktur VAT czy podzielonej płatności.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Ksiegowosc.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź