Skarbówka zablokuje konta wyłudzających VAT?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Planowane nowelizacje niektórych ustaw proponują przyznanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) uprawnienia do blokowania rachunków bankowych podmiotów, które wyłudzają podatki. Dotyczy to przede wszystkim firm wyłudzających podatek od towarów i usług (VAT) w mechanizmach tzw. karuzel podatkowych. Rozwiązanie takie ma na celu zminimalizowanie wykorzystania organów finansowych do dokonywania wyłudzeń podatków.

To kolejne z działań, które ma uszczelnić system VAT. Nad tą problematyką zastanawiano się podczas posiedzenia rządu we wtorek 26 września.

Blokada rachunku bankowego przedsiębiorcy będzie następowała na żądanie Szefa KAS. Nie potrwa jednak dłużej niż 72 godziny. Musi być też we właściwy sposób umotywowana. Mowa o sytuacji, kiedy „posiadane informacje, w szczególności wyniki analiz ryzyka, wskazują, że przedsiębiorca może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku przedsiębiorcy jest konieczna, aby temu przeciwdziałać”.

Zdaniem ekspertów właśnie analiza przepływów finansowych między kolejnymi rachunkami bankowymi może przyczynić się do znacznie lepszego rozpoznania zagrożeń związanych z wyłudzeniami podatkowymi. Blokada rachunków pozwoli na dokładne i indywidualne zbadanie każdego przypadku, aby potem skuteczniej móc podjąć ewentualne dalsze kroki.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://ksiegowosc.infor.pl

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź