31 marca 2016 r., do Sejmu trafił najnowszy projekt zmian w Kodeksie pracy. Poselski plan zakłada wydłużenie dotychczasowo obowiązującego terminu, w którym pracobiorca może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę.
Obecne przepisy przewidują 7 dni na wniesienie sprawy do sądu pracy, jednak według wnioskodawców jest to stanowczo zbyt krótki okres czasu, aby zwalniany pracownik mógł właściwie przygotować pozew oraz zgromadzić wszelkie dowody w sprawie.
W tym celu, Posłowie chcą wprowadzenia 14-dniowego terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, począwszy od dnia doręczenia pisma.
Dodatkowo, dokładnie taki czas na wniesienie o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie mają już pracownicy, których umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia. Jest tak w przypadku zwolnień dyscyplinarnych, lub np. z powodu aresztowania. W uzasadnieniu posłów nie ma więc żadnych powodów, aby w jakikolwiek sposób różnicować okres na odwołanie.
W przypadku wypowiedzeń, które zostaną wręczone przed wejściem zmian w życie, obowiązywać będą dotychczasowe reguły. Według wnioskodawców, zmiana powinna wejść w życie miesiąc po jej ogłoszeniu.
Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl/
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.