Jak Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych wpłynie na spółki?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Prawo ciągle się zmienia – nowe przepisy wchodzą w życie, a starsze są regularnie aktualizowane i uzupełniane. Dlatego tak istotne jest nadążanie za wszelkimi informacjami, analizowanie, w jaki sposób wpłyną na przedsiębiorstwo, a także zaplanowanie oraz wprowadzanie odpowiednich modyfikacji. Zdecydowanie to wszystko wymusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który już niedługo wypełni się danymi ze spółek z całej Polski.

Czym jest Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) zostanie oficjalnie wdrożony 13 października 2019 roku. Nastąpi to w związku z wejściem w życie nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Zgodnie, ze swoją nazwą znajdą się w nim beneficjenci rzeczywiści, którzy dofinansowują wszystkie polskie spółki, a także te zagraniczne działające na terenie Polski.

Dzięki temu mają zostać osiągnięte docelowo dwa cele:
• polskie przepisy w tym zakresie będą dopasowane do międzynarodowych,
• znacząco ma zmniejszyć się skala zjawiska prania brudnych pieniędzy.

CRBR będzie ogólnodostępny, a zarazem darmowy dla wszystkich użytkowników serwisu.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z ustawą, do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych muszą zostać zgłoszone wszystkie osoby fizyczne, a także prawne, które mają wpływ na decyzje podejmowane przez spółkę – zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Warto odnotować, że w przypadku osób prawnych niezbędne jest wyznaczenie osoby fizycznej, która ma największą kontrolę nad osobą prawną. Nowe przepisy dotyczą wszystkich rodzajów spółek, za wyjątkiem publicznych. Nieprzestrzeganie przepisów będzie się wiązało z karą pieniężną sięgającą nawet 1 miliona złotych.

Możemy pomóc!

Nasza kancelaria prawna świadczy usługi w zakresie wspomagania spółek komandytowych, jawnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych w sporządzaniu i zgłaszaniu spisu beneficjentów rzeczywistych. Pokazujemy, jak zrobić to w sposób bezpieczny dla spółki, a zarazem w pełni zgodny z przepisami prawa. Wyjaśniamy również wszelkie wątpliwości związane z nową ustawą.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź