Tax compliance

Tax compliance
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Tax compliance to procedura, która polega na wypełnianiu obowiązków z zakresu sprawozdawczości podatkowej. Jej celem jest maksymalne wyeliminowanie ryzyka. Na czym polega tax compliance? Dlaczego jest ważny?

Dlaczego warto wdrożyć tax compliance? Co zrobić, by był skuteczny? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Masz pytania? Doradztwo podatkowe to jedna z naszych specjalności. Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dzisiaj.

Tax compliance

Tax compliance – na czym polega?

W dosłownym rozumieniu tax compliance określa przestrzeganie prawa podatkowego. Jest to procedura doradztwa podatkowego z zakresu sprawozdawczości i rozliczeń podatkowych. Ma ona na celu maksymalne wyeliminowanie ryzyka.

Co obejmuje sprawozdawczość podatkowa?

 • sporządzanie deklaracji, raportów, sprawozdań i informacji, do których zobowiązana jest dana jednostka,
 • wdrażanie procedur, standardów i procesów, które mają na celu zagwarantowanie należytej staranności i bezpieczeństwa podatkowego.

Sprawozdawczość podatkowa dotyczy wszystkich obciążeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – podatków, jak również innych opłat i zobowiązań publicznoprawnych.

Sprawdź nasze doradztwo podatkowe w Warszawie

Tax compliance – dlaczego jest ważny?

Jak można zauważyć, prawo podatkowe jest jedną z najszybciej i najdynamiczniej zmieniających się gałęzi prawa. Częste nowelizacje przepisów spowodowane są zmianami w rzeczywistości i otoczeniu gospodarczym, do których ustawodawca chce się dostosować, jak również koniecznością ograniczenia luk podatkowych.

Należy pamiętać również o globalizacji i coraz częstszym prowadzeniu działalności gospodarczej w środowisku międzynarodowym, co może sprzyjać obchodzeniu prawa. Coraz istotniejsze staje się więc bycie na bieżąco z licznymi zmianami oraz prawidłowe realizowanie obowiązków przewidzianych w przepisach prawa krajowego i międzynarodowego.

Tax compliance - statystyki

Tax compliance – dlaczego warto go wdrożyć?

 1. Tax compliance gwarantuje bezpieczeństwo podatkowe i minimalizuje ryzyko z tym związane dla przedsiębiorstw i zarządzających nimi osób. Dodatkowo chroni je zarówno przed karami finansowymi, jak również niefinansowymi.
 2. Tax compliance służy prewencji, umożliwia monitorowanie i bieżącą kontrolę wszelkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i reakcję na ewentualne nieprawidłowości. Pozwala również na zminimalizowanie ryzyka dzięki zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych.
 3. Tax compliance zapewnia uniknięcie popełnienia podobnego błędu w przyszłości oraz stały nadzór nad funkcjonującym systemem, jak również zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego.

Jakie są terminy i limity podatkowe na rok 2024? Prezentujemy w tym artykule – bądź na bieżąco i nie ryzykuj przykrych konsekwencji.

Tax compliance – co zrobić, by był skuteczny?

Sprawozdawczość podatkowa jest ściśle związana z wieloma działami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie, takimi jak HR, IT, obsługa klientów czy dostawców i gospodarka magazynowa. Odnosi się do wszystkich strategicznych obszarów prowadzonej działalności.

Tax compliance jest skuteczny, gdy zostanie prawidłowo zaimplementowany. Jego implementacja wiąże się z:

 • analizą wszelkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie,
 • analizą możliwości systemu finansowo-księgowego,
 • spisaniem dobrych praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwo,
 • wprowadzeniem procesów i procedur związanych z audytem i kontrolą wewnętrzną, dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, a także zapewniających ich prawidłowe wykonanie w zakresie wszystkich obszarów zgodności.

Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności i dokonywane transakcje, cele tax compliance mogą się różnić. Ich ustalenie jest jednak niezwykle istotne dla prawidłowej implementacji. Należy również określić okoliczności, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mogą generować ryzyka w obszarze compliance dla przedsiębiorstwa.

Procedury sprawozdawczości podatkowej należy dostosować do danego przedsiębiorstwa, spisać oraz odpowiednio przeszkolić pracowników. Jest to system dopasowany indywidualnie do każdego podmiotu.

Tax compliance - podatki

Tax compliance – podsumowanie

Tax compliance zawiera w swojej strukturze elementy kontroli, doradztwa podatkowego, jak również księgowości. Rezultatem tego jest wysoka skuteczność zastosowanej procedury.

Brak systemu sprawozdawczości podatkowej może skutkować koniecznością zapłaty zaległych podatków czy odpowiedzialnością karną skarbową.

Masz pytania? Doradztwo podatkowe to jedna z naszych specjalności. Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dzisiaj.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

  Biuro rachunkowe Łódź