Konfiskata rozszerzona przeciw wyłudzeniom VAT

Konfiskata rozszerzona przeciw wyłudzeniom VAT

Podczas poniedziałkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rząd zaprezentował propozycję zmian, dotyczącą planowanego ograniczenia wyłudzeń podatku VAT. Nowe regulacje odnoszą się do tzw. konfiskaty rozszerzonej, czyli możliwości pozbawiania nieuczciwych przedsiębiorców całości pożytków, pochodzących z nielegalnej działalności.

Jak wynika z raportu NIK, w 2015 roku na samych wyłudzeniach VAT państwo straciło ok. 80 mld zł. W ocenie Rządu, na tak wielką skalę przestępstw podatkowych znacząco wpływa niedoskonałość przepisów prawa karnego, które niezwłocznie powinny zostać poddane modyfikacjom. Wprowadzenie nowych ustaw miałoby zapobiec przestępstwom tego typu, ułatwić przejmowanie wszelkich pożytków z przestępstw oraz zaostrzyć konsekwencje ponoszone za wyprowadzanie dochodów, które powinny trafiać do budżetu państwa.

Obecnie stosowane kary nie zniechęcają przestępców podatkowych do łamania prawa. Nowa regulacja ma za zadanie zmienić tę sytuację i zadziałać prewencyjnie. Od momentu jej wprowadzenia, konfiskacie będzie mógł zostać objęty majątek, którym sprawca dysponował wcześniej. Mienie będzie ulegać przepadkowi również w takich sytuacjach jak śmierć przestępcy, jego ukrywanie się lub ucieczka przed odpowiedzialnością karną.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź