Lepsza ochrona danych osobowych w 2018 roku

Parlament Europejski zapowiedział wprowadzenie nowych regulacji w zakresie ochrony danych osobowych. Znowelizowana dyrektywa, służąca ujednoliceniu prawa do usunięcia, przeniesienia danych, ograniczenia lub wycofania zgody na ich przetwarzanie, ma wejść w życie wraz z końcem maja 2018 roku na terenie całej UE.

Nowelizacja ma zapewnić podmiotom danych większą kontrolę nad danymi które zostały lub mogą zostać przez nie udostępnione. Dzięki temu, w łatwiejszy sposób uzyskamy informacje na temat tego kto zbiera nasze dane, w jaki sposób i w jakim celu takie treści będą przetwarzane,  a także dowiemy się o możliwościach związanych z wycofaniem lub ograniczeniem zgody na udostępnianie naszych danych oraz będziemy mogli zwrócić się z prośbą o ich przeniesienie.

Ważną zmianą jakie niesie za sobą zmiana regulacji jest również organiczenie profilowania danych na potrzeby marketingowe. Przed podjęciem takiego działania, administratorzy będą zobligowani do poinformowania klientów o takim zamiarze. Możliwość tworzenia takich profili także zostanie ograniczona do określonych przypadków.

 

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź