Limit transakcji gotówkowych nie ulegnie zmianie.

Kwota graniczna płatności gotówkowej pozostanie bez zmian. Sejmowa komisja finansów publicznych odrzuciła bowiem rządowy projekt, dotyczący obniżenia limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. złotych. 

Zaniechanie nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej to dobra wiadomość przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planowane dotąd zmiany w znacznym stopniu mogły utrudnić ich funkcjonowanie, w tym także zwiększyć dotychczasowe koszty prowadzenia działalności.
Według posłów, mali i średni przedsiębiorcy nie są jeszcze przygotowani na taką zmianę, gdyż wielu z nich nie korzysta z usług bankowości elektronicznej, a w mniejszych miejscowościach nie ma oddziałów banków. W takich przypadkach, nowe przepisy znacznie utrudniłyby prowadzenie biznesu.

Jednocześnie, decyzją Sejmowej Komisji finansów, od 1 stycznia 2017 roku, przedsiębiorcy nie będą mogli wliczyć faktury w koszty podatkowe, jeśli przekażą dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. euro.  Za niedostosowanie się do tego przepisu, zostaną wyciągnięte sankcje podatkowe.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź