Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców już wkrótce

Ponad sto udogodnień na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – tak w skrócie można określić plan, przedstawiony przez MR Mateusza Morawieckiego. Zaplanowane przez resort rozwiązania, mają prowadzić m.in. do obniżenia poziomu biurokracji oraz złagodzenia przepisów prawa pracy wobec małych firm.

Aż 99 procent wszystkich przedsiębiorstw w kraju, stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, tworzące trzon polskiej gospodarki. Właśnie dla nich powstał ministerialny pakiet #100zmianDlaFirm, jako pomoc w problemach, z jakimi na co dzień styka się właśnie ta grupa.
Jak wyjaśnia Minister Rozwoju: „Chodzi o swoistą transakcję między państwem a przedsiębiorcami. Państwo będzie poprawiać otoczenie w jakim funkcjonują firmy, a przedsiębiorcy tworzyć wartościowe miejsca pracy”

Jako główne propozycje, ministerstwo wymienia reformę procedur administracyjnych i Głównego Urzędu Miar, zmniejszenie uciążliwości przeprowadzanych kontroli oraz ochronę przed zmianami interpretacji prawa, łatwiejsze odzyskiwanie długów, a także płynną sukcesję jednoosobowych firm.

Wiceminister podkreśla również, że przedstawione przez niego rozwiązania są tylko częścią planowanych rozwiązań. Kolejny pakiet ma bowiem zostać zaprezentowany jesienią i co ważne, nie będzie to ostatni zestaw ułatwień dla firm, jaki chciałby wprowadzić resort.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.mr.gov.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź