PWPW udostępni bezpłatny podpis cyfrowy dla każdego

Z nowych, elektronicznych dowodów osobistych, Polacy będą mogli zacząć korzystać już pod koniec 2018 roku. Pomimo, że ostateczna forma przyszłego dokumentu nie została jeszcze dopracowana, to jak możemy dowiedzieć się z doniesień Gazety Polskiej Codziennie, wraz z wprowadzeniem do obiegu zmodyfikowanych dokumentów tożsamości, każdy Polak będzie mógł bezpłatnie ubiegać się o niezbyt powszechnie stosowany dzisiaj, darmowy kwalifikowany podpis cyfrowy. 

Pomysł bezpłatnego udostępnienia e-podpisu Polakom, w najbliższej przyszłości zrealizować chce Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Dzięki temu, każdy zainteresowany obywatel, będzie mógł na własne życzenie umieścić takie narzędzie w swoim dowodzie całkowicie za darmo.

Obecnie, powodem niskiej popularności e-podpisu w Polsce jest jego cena – wyrobienie własnej, elektronicznej sygnatury to koszt rzędu ok. 200 zł za rok użytkowania.  Przewaga, jaka wynika z możliwości korzystania z takiej formy uwierzytelniania dokumentów jest jednak zasadnicza – oprócz bezpieczeństwa, elektroniczny podpis zapewnia nam również możliwość zawierania umów na odległość, podpisywania dokumentacji medycznej lub faktur bez wychodzenia z domu.

Dzięki nowej usłudze możliwe będzie także zdalne rozliczenie z się urzędem skarbowym, składanie wszelkich wniosków, zapisywanie dzieci do szkół, uzyskanie lub wymiana dowodu rejestracyjnego, a także możliwość sprawdzenia punktów karnych.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: Gazeta Polska Codziennie (https://gpcodziennie.pl/)

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź