Najważniejsze zmiany w prawie podatkowym 2020 r.

Prawo podatkowe ciągle się zmienia. Nieustannie pojawiają się nowe przepisy oraz obowiązki ciążące na podatnikach. Wiele nowych regulacji zostało wprowadzonych w roku 2019, podobnie pod tym względem będzie wyglądał rok 2020, który również przyniesie pewne innowacje.

Co wydarzyło się w roku 2019?

Jedną z największych zmian było zwolnienie młodych ludzi, którzy nie ukończyli 26 roku życia, z obowiązku płacenia podatku PIT. Ważną innowacją było także utworzenie Białej listy podatników VAT, mającej umożliwić przedsiębiorcom sprawdzenie potencjalnych partnerów biznesowych. Dzięki temu z łatwością można uchronić się przed zaangażowaniem się w działalność, która wiąże się z oszustwami podatkowymi. Korzystając z listy można sprawdzić, czy podmiot znajdował się na liście w wybranym momencie, w ciągu ostatnich 5 lat. Biała lista podatników VAT rozpoczęła swoje działanie w 01.01.2020. Podatek PIT został obniżony z 18 do 17 procent, co pozwoli na oszczędności podatnikom, którzy rozliczają się w oparciu o skalę podatkową. Będą to pracownicy, emeryci, renciści oraz przedsiębiorcy. Z obniżki skorzystają osoby, których przychody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, czyli 85 528 zł. W roku 2019 wprowadzony został także obowiązek korzystania z mechanizmu split payment. Podwyższone zostały jednak koszty uzyskania przychodów.

Jakie zmiany przyniesie rok 2020?

Z początkiem stycznia wszedł w życie nowy sposób wystawiania faktur. Zgodnie z nowymi regulacjami, chcąc otrzymać fakturę należy to zgłosić przed wydrukowaniem paragonu, ponieważ musi się na nim znaleźć numer NIP. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, obie strony mogą liczyć się z karą finansową.

Indywidualny rachunek bankowy

Drugą ważną zmianą jest możliwość rozliczenia się z fiskusem za pomocą jednego numeru konta. W ten sposób podatnicy będą mogli zapłacić CIT oraz PIT korzystając z indywidualnego rachunku bankowego. Obecnie urzędy skarbowe posiadają odrębne rachunki bankowe, na które wpłacane są należności. W wyniku czego wystarczy, że firma przeprowadzi się do nowego miejsca i będzie musiała rozliczać się z odrębnego rachunku. Dzięki temu, że podatnikom zostanie udostępniony indywidualny rachunek podatkowy, wpłaty należności będą mogły być na niego kierowane.

Plik JPK_VAT

Kolejne duże zmiany czekają nas w kwietniu 2020 roku. Wprowadzony zostanie JPK_VAT, który pozwoli zlikwidowane deklaracji VAT. Jednolity plik kontrolny okazał się bardzo skutecznym narzędziem, pozwalającym na kontakt z urzędem skarbowym. W związku z tym deklaracje VAT będą już niepotrzebne i mogą zostać zlikwidowane. Plik JPK_VAT będzie zawierał wszystkie niezbędne dane dotyczące podatnika, informacje odnośnie okresu, za który złożona jest deklaracja oraz wysokości podatku. W części ewidencyjnej znajdzie się historia dokonanych transakcji oraz
stawki podatku, które będą do nich dopisane. Znajdą się w nich również dane partnerów biznesowych oraz numery wystawianych faktur. Wprowadzona zostanie także nowa matryca VAT, która ma zacząć działać w kwietniu 2020 roku. Dzięki niej możliwe będzie poprawne przyporządkowanie usług oraz produktów do odpowiednich stawek VAT. Dzięki temu zmienią się stawki niektórych podatków.

Wprowadzenie kas fiskalnych online

Ważną zmianą, o której musi wiedzieć większość przedsiębiorców, jest rozpoczęcie wymiany kas fiskalnych. Wraz z rozwojem technologii, obecnie wykorzystywane urządzenia, które drukują papierowe paragony, przestaną być wykorzystywane. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z nich podczas prowadzenia swojej działalności, będą musieli wymienić je na nowe, działające online. Do roku 2020 wszystkie kasy korzystające z tradycyjnych, papierowych rolek mają zostać wymienione na nowe. Zmiana będzie przeprowadzona falowo, a termin wymiany kasy będzie zależał od branży, w której działa podatnik. W pierwszej kolejność kasy fiskalne online zakupić musieli przedsiębiorcy działający w branży motoryzacyjnej. Mieli oni czas do końca 2019 roku. Następnie, od czerwca nowe urządzenia będą musiały wykupić np. restauracje. Z końcem 2020 zmiana dotknie salony kosmetyczne, gabinety dentystyczne oraz salony fryzjerskie. Do końca 2022 roku z nowych kas będą musieli korzystać wszyscy przedsiębiorcy. Wprowadzenie nowych urządzeń sprawi, że Krajowa Administracja Skarbowa dużo łatwiej będzie mogła pozyskiwać dane odnośnie wykonywanych transakcji. Korzyścią dla przedsiębiorców będzie zmniejszenie liczby przeprowadzanych kontroli oraz obowiązków ciążących na firmach.

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź