Niższy wiek emerytalny i dopłaty za pracę

Już za kilka miesięcy, bo od 1 października 2017 roku, zaczną obowiązywać nowe przepisy obniżające dotychczasowy wiek emerytalny. Jednocześnie planowane są dopłaty dla tych, którzy mimo osiągnięcia wymaganego wieku zamiast emerytury wybiorą dalszą pracę.

Niższy wiek emerytalny

Nowelizacja to tzw. ustawa prezydencka, która stanowi realizację przedwyborczego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącego właśnie obniżenia wieku emerytalnego.

Dotychczasowy wiek emerytalny ustalony został na 65 rok życia (r. ż.) – dla kobiet i 67 r. ż. – dla mężczyzn. Teraz zostanie on zmieniony odpowiednio na 60 r. ż. – dla kobiet oraz 62 r. ż. – dla mężczyzn.

Szacuje się, że po rozpoczęciu obowiązywania tych regulacji o status emeryta będzie mogło ubiegać się blisko 300 tysięcy osób. Będzie to jednocześnie bardzo duże obciążenie dla budżetu państwa.

Dlatego wicepremier i minister finansów – Mateusz Morawiecki – zapowiedział, iż będzie starał się podjąć działania mające na celu zachęcenie osób w wieku emerytalnym do pozostania przy aktywności zawodowej.

Dopłaty za pracę

Sposób takiego zachęcania wydaje się korzystny dla potencjalnych emerytów, ale jednocześnie bardzo kontrowersyjny. Mowa o jednorazowych wypłatach świadczenia z tytułu wykonywania dalej swojej pracy już będąc w wieku emerytalnym. Świadczenie takie przy dwóch latach dalszej aktywności zawodowej miałoby wynosić 10 tysięcy złotych, a potem proporcjonalnie więcej – przy trzech latach 15 tysięcy złotych, zaś przy czterech latach 20 tysięcy złotych. Wydatek ten byłby mniej obciążający dla budżetu państwa niż emerytury, ponieważ w całości zwróciłby się w podatku dochodowym pobieranym od tych osób, które będą jeszcze pracować w wieku emerytalnym.

Póki co takie rozwiązanie to tylko zamysł, krytykowany nie tylko przez opozycję, ale także inne resorty. Nie zmienia to faktu, że zwiastuje to problemy wokół zmian wieku emerytalnego. A przecież z podjętych regulacji ustawowych niełatwo będzie się teraz wycofać…

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Dziennik Łódzki / Inf. własna

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź