Poufne dane firm będą chronione lepiej

Rada Europejska przyjęła dyrektywę o ochronie tajemnic i poufnych informacji firm, działających na terenie Wspólnoty. Nowe regulacje mają być dostosowane do nowoczesnych technologii tak, aby zapewnić przedsiębiorstwom jak najlepszą asekurację prawną, w kwestiach związanych z bezpieczeństwem handlowych informacji niejawnych.

Przyjęcie dyrektywy, jest wynikiem 4-letniej debaty, rozpoczętej w 2012 roku oraz wzmożonych prac, dotyczących poprawy zabezpieczeń, z których mogłyby korzystać przedsiębiorstwa w UE.
Podjęcie ówczesnej dyskusji zostało wówczas wymuszone ze względu na postępujące zagrożenia, jakimi stawały się elektroniczna kradzież utajnionych danych przedsiębiorstw oraz ich wyciek, spowodowany próbami wchodzenia i ekspansji firm europejskich na rynki pozaunijne.

Dzięki jednolitym przepisom, prowadzenie działalności poza granicami kraju w końcu będzie mogło być prowadzone bez obaw, ponieważ jak dotąd, w niektórych państwach członkowskich tajemnica i poufne informacje firm wcale nie podlegały ochronie.

Według zapewnień ekspertów, przepisy przyniosą korzyści zarówno większym przedsiębiorstwom, jak i małym firmom.  Zmianą, która powinna zadowolić osoby prowadzące biznes, jest możliwość uzyskania zwiększonej pomocy podczas dochodzenia swoich praw w razie wypływu tajnej informacji poza firmę lub nielegalnego przywłaszczenia dokumentów zawierających tajemnicę handlową.
Dodatkowo, dyrektywa nie będzie nakładała żadnych ograniczeń na pracowników w ich umowach dotyczących zatrudnienia, w których prawo krajowe nadal będzie stosowane.

Nowa regulacja będzie obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 2018 roku.


Autor tekstu:Karolina Motyka

Żródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź