Zmiany w ustawie o stowarzyszeniach

20 maja weszła w życie długo wyczekiwana nowelizacja Prawa o stowarzyszeniach. Nowe regulacje umożliwiają znacznie łatwiejsze założenie organizacji non profit m.in. poprzez skrócenie czasu na rozpatrzenie wniosku o rejestrację. Od tej pory, sąd będzie musiał to zrobić w ciągu 7 dni, a nie jak dotychczas miało to miejsce – do 3 miesięcy.

Według osób związanych ze środowiskiem organizacji pozarządowych, najważniejszą zmianą ustanowioną w nowelizacji jest zmniejszenie ilości osób potrzebnych do założenia zrzeszenia z 15 do 7. Wymagana dotąd liczba członków, niekiedy była nie tylko nieosiągalna ale często doprowadzała do sytuacji, w której stowarzyszenie tworzyły podstawione osoby, niemające realnego związku z jego działalnością.

Nowelizacja wymienia również szereg innych udogodnień takich jak: zwolnienie z opłat za rejestrację oraz za zmianę wpisu w KRS, nadanie stowarzyszeniu tzw. ułomności prawnej czy korzystanie z dotacji. Niepotrzebne będzie również wymagane dotąd uczestnictwo starosty, w sprawie powstawania i rejestracji stowarzyszeń.

Na dostosowanie się do nowych regulacji i zmiany statutu stowarzyszenia będą miały dwa lata.

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź