ZUS przestrzega: Uważaj na komercyjne szkolenia!

ZUS przestrzega: Uważaj na komercyjne szkolenia!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że należy zachować szczególną ostrożność przy decydowaniu się na komercyjne szkolenia dotyczące pozyskiwania inwestycji na poprawę bezpieczeństwa pracy. Wiele firm z taką ofertą wykorzystuje niewiedzę klientów. ZUS proponuje bezpłatne porady.

Dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa w pracy można uzyskać z programu prewencyjnego ZUS. Przeznaczono go dla wszystkich przedsiębiorców będących płatnikami składek, a w szczególności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dotacja pokryje od 20 do 90 procent całkowitych kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż pięćset tysięcy złotych. Wymogiem udziału w programie jest złożenie odpowiedniego wniosku. Dlatego oferty szkoleń w przygotowywaniu takich pism zalały polskie portale ogłoszeniowe.

Większość z nich proponują prywatne firmy. Prowadzić mają je eksperci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP PIB) a nawet z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chętni za dodatkową opłatą uzyskają także indywidualną pomoc w pisaniu wniosku.

ZUS ostrzega przed uczestniczeniem w takich szkoleniach. Prowadzenie ich przez pracowników CIOP PIB to zwyczajne kłamstwo. Muszą oni bowiem zachować bezstronność przy późniejszej ocenie wniosków, a co za tym idzie – nie mogą brać udziału w komercyjnych inicjatywach.

Dodatkowo sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje pomoc w przygotowywaniu wniosków i rozwiązywaniu ewentualnych problemów – nieodpłatnie. Co istotne, wnioski nie będą odrzucane z powodu występujących w nich błędów. W takich wypadkach ZUS sam skontaktuje się z beneficjentem, celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Kadry.infor.pl

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź