Zmiana zasad dotyczących wynagradzania pracowników delegowanych.

Zmiana zasad dotyczących wynagradzania pracowników delegowanych.

8 marca br. Komisja Europejska przedstawiła nowelizację dyrektywy o delegowaniu pracowników, według której pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny.

Na podstawie obecnej dyrektywy tylko w niektórych dziedzinach pracownicy delegowani są objęci tymi samymi przepisami, co pracownicy przyjmującego państwa członkowskiego. Są to m.in.  zdrowie lub bezpieczeństwo. W przypadku innych grup zawodowych pracodawca nie jest zobowiązany do zapłacenia pracownikowi delegowanemu więcej niż wynosi minimalna stawka wynagrodzenia ustalona przez kraj przyjmujący.

Nowelizacja Komisji Europejskiej miałaby zapewnić wszystkim pracownikom delegowanym wynagrodzenia przysługujące w kraju przyjmującym . Oznacza to, że pracownik delegowany mógłby otrzymać  premie lub dodatki takie same jak pracownicy  lokalni.
Według projektu , gdy okres delegowania pracownika przekroczy 24 miesiące, pracownik ten powinien być w pełni objęty przez prawo pracy kraju goszczącego.
 

Autor tekstu: Karolina Motyka
Źródło informacji: https://www.infor.pl

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź