Agresywna optymalizacja podatkowa od samego początku stanowiła duży problem, z którym resort finansów, jak i międzynarodowe organizacje nie do końca wiedziały, jak sobie poradzić. Pierwsze zmiany pojawiły się jeszcze w 2016 roku, jednak nie stanowiły idealnego rozwiązania – przedsiębiorstwa nadal były w stanie uniknąć płacenia państwom, posiłkując się przede wszystkim „szarymi strefami”. Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, jak i przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2020 i 2022 roku mają stworzyć ostateczny standard przeciwdziałający nadużywaniu struktur hybrydowych.
Z czego wynika cały problem dotyczący struktur hybrydowych?
Różne państwa posiadają różne przepisy dotyczące opodatkowania. Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie struktur hybrydowych, przy pomocy których można przenieść zysk za granicę. Nawet jeżeli nie posiadały tam rzeczywistej działalności gospodarczej mogły z jednej strony zwiększyć dochody, a z drugiej zmniejszyć wydatki – między innymi unikając podwójnych kosztów czy stosując nadmierne płatności, aby wliczyć odsetki w koszty. Dla nich to było oczywiście korzystne, jednak zapewniało im przewagę nad innymi przedsiębiorstwami oraz wpływało negatywnie na państwa członkowskie.
Dotychczasowe zmiany w opodatkowaniu struktur hybrydowych
Kluczowym momentem była dyrektywa przeciw unikaniu opodatkowania (ATAD) z 12 lipca 2016 roku, skupiająca się przede wszystkim na kontrolowanych spółkach zagranicznych. Na jej podstawie powstał projekt zmian w opodatkowaniu struktur hybrydowych, którego główne zapisy obowiązują już od początku 2019 roku. Obejmuje to naniesienie kosztów na zyski przenoszone do krajów wyróżniających się niższymi stawkami podatkowymi oraz ograniczenie kwoty kosztów netto z odsetek.
Dalsze plany odnośnie opodatkowania struktur hybrydowych
Wraz z początkiem następnego roku, tj. 2020, w życie wejdą kolejne przepisy wobec struktur hybrydowych, które mają za zadanie wyeliminować główny problem: unikanie płacenia podatków w związku z różnymi przepisami obowiązującymi w różnych państwach członkowskich czy krajach trzecich. Jeden z przepisów szczegółowych wejdzie w życie najpóźniej 1 stycznia 2022 roku, jednak efekt wszystkich pozostałych zobaczymy już za kilka miesięcy.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do kontaktu z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.