Spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która od lat cieszy się rosnącą popularnością. Jak każda spółka prawa handlowego ma ona swoje wady i zalety. Jak powstaje i funkcjonuje? Jakie są wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na etapie rejestracji? A jakie na etapie działalności? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.
Spis treści
- Spółka z o.o. – powstanie i funkcjonowanie spółki
- Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na etapie rejestracji spółki
- Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na etapie działalności spółki
- Podsumowanie
Spółka z o.o. – powstanie i funkcjonowanie spółki
Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych, spółka z o.o. to spółka kapitałowa. Może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Nie może jednak być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w jej umowie. Nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki.
Kapitał zakładowy spółki z o.o. dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Powinien on wynosić co najmniej 5 000 złotych, zaś wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.
Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na etapie rejestracji spółki
Do wad spółki z o.o. na etapie jej rejestracji niewątpliwie można zaliczyć:
- sformalizowaną procedurę założenia spółki z o.o.,
- umowę spółki z o.o. w formie aktu notarialnego.
Sformalizowana procedura założenia spółki z o.o. Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych, założenie spółki z o.o. jest procesem wieloetapowym. By założyć spółkę z o.o., należy:
- zawrzeć umowę spółki,
- wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego,
- powołać zarząd,
- ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki,
- dokonać wpisu do rejestru.
Po spełnieniu powyższych wymogów dochodzi do powstania spółki z o.o.
Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Przepisy Kodeksu spółek handlowych wskazują również, że umowa spółki z o.o. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Nie jest to jedyna prawnie dozwolona forma – umowa spółki z o.o. może zostać zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy.
Sporządzenie umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego można uznać za jej wadę, ponieważ:
- generuje ono dodatkowe koszty dla wspólników,
- wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów,
- stwarza konieczność umówienia się na wizytę w kancelarii notarialnej,
- zajmuje więcej czasu niż zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy.
Z kolei jako zalety spółki z o.o. już na etapie jej rejestracji można wskazać:
- niskie koszty założenia spółki z o.o.,
- możliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez Internet,
- niski minimalny kapitał zakładowy,
- możliwość założenia jednoosobowej spółki z o.o.
Niskie koszty założenia spółki z o.o. Na etapie rejestracji spółki z o.o. należy liczyć się z kosztami:
- spisania umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego,
- rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym,
- wniesienia wkładu.
Ulegają one jednak zmniejszeniu w przypadku rejestracji spółki z o.o. przez Internet – pozwala to na uniknięcie kosztów notarialnych.
Możliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez Internet. Procedura założenia spółki z o.o. za pomocą systemu teleinformatycznego zajmuje obecnie kilka minut. Wysłanie i opłacenie wniosku rejestracyjnego za pośrednictwem darmowego systemu S24 pozwala na ominięcie wizyt w urzędach.
Niski minimalny kapitał zakładowy. Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych, kapitał zakładowy spółki z o.o. powinien wynosić co najmniej 5 000 złotych. Jest on określany w umowie spółki, jako jeden z jej obowiązkowych elementów. Kapitał zakładowy może zostać podwyższony lub zmniejszony w każdym czasie.
Możliwość założenia jednoosobowej spółki z o.o. Jest to wyjątek od reguły, że spółka składa się z co najmniej dwóch wspólników. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie własnego przedsiębiorstwa w sposób pozwalający na obniżenie ryzyka gospodarczego oraz podatków.
Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na etapie działalności spółki
Wśród wad spółki z o.o., które można dostrzec na etapie jej działalności, wyróżnia się:
- podwójne opodatkowanie dochodów z działalności spółki z o.o.,
- obowiązek składania sprawozdań finansowych,
- obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości.
Podwójne opodatkowanie dochodów z działalności spółki z o.o. Zysk spółki z o.o. jest opodatkowany podatkiem CIT. Jeśli wypłaci ona zyski swoim wspólnikom, to jest opodatkowana również podatkiem PIT. Podatek obciążający spółkę z o.o. wynosi odpowiednio 9% albo 19%. Niższa stawka jest stosowana tylko wobec podmiotów, które w danym roku obrachunkowym nie uzyskały przychodów przekraczających równowartość kwoty 2.000.000 euro. W przypadku wyższych przychodów zastosowanie znajduje wyższa stawka podatkowa.
Obowiązek składania sprawozdań finansowych. Zarząd spółki z o.o. ma obowiązek corocznie sporządzić i złożyć do sądu rejestrowego sprawozdanie finansowe. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest odpowiedzialnością finansową – wspólnicy spółki z o.o. mogą zostać obciążeni karą do nawet kilku tysięcy złotych.
Obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Jest to skomplikowany i sformalizowany system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i finansowych. Pełna księgowość generuje dodatkowe koszty, ponieważ przedsiębiorcy zmuszeni są powierzyć czynności księgowe podmiotom zewnętrznym.
Mimo wymienionych wad spółka z o.o. posiada również zalety, dzięki którym jest ceniona przez przedsiębiorców. Wśród nich wskazuje się:
- osobowość prawną spółki z o.o.,
- ograniczoną odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.
Osobowość prawna spółki z o.o. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółka z o.o. posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Osobowość prawna przypisywana jest spółce z o.o. dopiero z chwilą wpisu jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. Co do zasady, wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki z o.o. – odpowiada ona za swoje zobowiązania samodzielnie. Odpowiedzialność wspólników ograniczona została jedynie do wysokości posiadanych przez nich udziałów. Może ona zostać rozszerzona na ich majątek osobisty jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Podsumowanie
Mimo licznych formalności i kosztów obsługi związanych z prowadzeniem spółki z o.o., prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie jest bardzo popularne. Świadczy to o przewadze korzyści płynących z jej prowadzenia.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli po prostu szukasz pomocy w ustanowieniu fundacji rodzinnej, napisz do nas wiadomość.