Ochrona majątku w fundacji rodzinnej

Ochrona majątku w fundacji rodzinnej
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny
Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

Ochrona majątku w fundacji rodzinnej to jeden z głównych motywów jej rejestracji. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego fundacja rodzinna może być ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących zabezpieczyć swój majątek.

Sprawdź czy fundacja rodzinna jest dla Ciebie

Spis treści

Fundacje rodzinne – sposób na ochronę majątku

Fundacje rodzinne mają na celu zapewnienie ochrony majątku przed ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zabezpieczenie dorobku życiowego. Założenie fundacji rodzinnej może okazać się atrakcyjną alternatywą dla rodzimych modeli ochrony majątku polegających na przenoszeniu majątku na osoby bliskie.

Ochrona majątku menedżerów i przedsiębiorców w fundacji rodzinnej

Polska Fundacja rodzinna to rozwiązanie nie tylko dla właścicieli dużych polskich przedsiębiorstw, ale również dla menedżerów oraz osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Fundacja może być alternatywą do tzw. „przepisywania majątku” na osoby bliskie, w tym małżonków.

Co można wnieść do fundacji?

Fundator (będący np. członkiem zarządu spółki z o.o.) może wnieść do fundacji m.in. dom, drugie mieszkanie, działkę rekreacyjną czy inne składniki majątku o wartości minimum 100 000 zł. W zamian fundator nie otrzyma udziału, który mógłby zająć komornik lub zabrać syndyk.

Prawa fundatora i beneficjenta

W fundacji rodzinnej prawa i obowiązki fundatora są niezbywalne. Prawa fundatora nie podlegają zajęciu i nie wchodzą do masy upadłości fundatora. Menedżer może być jednocześnie np. fundatorem, beneficjentem fundacji (czyli tym, który korzysta z odłożonych w niej zasobów) jak i członkiem zarządu fundacji.

Odpowiedzialność fundacji za zobowiązania fundatora

Utworzenie fundacji i wniesienie do niej majątku nie jest jednak sposobem na ucieczkę od istniejących zobowiązań wobec kontrahentów. Fundacja rodzinna będzie odpowiedzialna solidarnie z fundatorem za zobowiązania i zaległości podatkowe fundatora powstałe przed jej utworzeniem. Odpowiedzialność będzie jednak ograniczona do wysokości wniesionego do fundacji mienia. Za zobowiązania fundatora powstałe po założeniu fundacji, fundacja nie odpowiada.

Podsumowanie

Fundacje rodzinne mogą stać się atrakcyjną alternatywą dla osób, które chcą zabezpieczyć swój majątek przed ryzykiem gospodarczym oraz zapewnić długoterminowe wsparcie dla swojej rodziny. Kluczowe jest jednak, aby wprowadzić odpowiednie mechanizmy kontroli i nadzoru nad działalnością fundacji rodzinnych, aby zapobiec ewentualnym nadużyciom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego czym jest fundacja rodzinna i czy jest to rozwiązanie dla odpowiednie dla Ciebie zapoznaj się z naszym artykułem „Fundacja rodzinna w Polsce. Dla kogo polska fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem?”.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny
Jakub Chajdas

Jakub Chajdas

Partner zarządzający kancelarii / Adwokat

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź