Pozostając w stosunku pracy, pracownik ma nie tylko obowiązek stawienia się w określonym przez pracodawcę miejscu i świadczenia pracy we wskazanym wymiarze. Przysługuje mu również prawo do wypoczynku. Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2024 roku? Przygotowaliśmy pomocne zestawienie, które pomoże odpowiednio zaplanować urlop.
Spis treści
- Czas pracy pracownika
- Wymiar urlopu w ramach stosunku pracy
- Zasady udzielenia urlopu
- Dni wolne od pracy w 2024 roku
- Jak rozplanować dni wolne od pracy w 2024 roku?
- Nowe dni wolne od pracy w 2024 roku
- Dni wolne od pracy w 2024 roku. Podsumowanie
Czas pracy pracownika
Czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. To stanowi podstawę ustalania liczby godzin do przepracowania przez pracownika.
Kodeks pracy przewiduje, że aby określić wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, należy:
- liczbę tygodni przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4) pomnożyć przez 40 (godziny pracy),
- dodać do otrzymanej liczby liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, przemnożoną przez 8,
- odjąć po 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela.
W 2024 roku w ciągu 365 dni przypada 251 dni roboczych (czyli 2008 godzin pracy – 251 dni x 8 godzin) i 115 dni wolnych od pracy.
Na wymiar czasu pracy pracownika wpływa:
- okres usprawiedliwionej nieobecności w okresie rozliczeniowym obowiązującym pracownika,
- liczba świąt przypadających w okresie rozliczeniowym przypadających w inne dni niż niedziela.
Wymiar urlopu w ramach stosunku pracy
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Tego prawa nie może się zrzec. Pracownikowi podejmującemu pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna pracę, przysługuje prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z upływem każdego miesiąca pracy. Prawo do kolejnych dni urlopowych nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, urlop ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu w 1/12 z upływem każdego miesiąca pracy. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Kodeks pracy uzależnia wymiar urlopu od stażu pracy i jest to maksymalny czas wypoczynku, jaki przysługuje pracownikowi. Ustawodawca szczegółowo określa zasady doliczania okresów nauki pracownika do wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony:
- krócej niż 10 lat – przysługuje mu 20 dni urlopu,
- co najmniej 10 lat – przysługuje mu 26 dni urlopu.
Zasady udzielenia urlopu
Pracownikowi udziela się urlopu na jego wniosek w dni pracy, które obowiązują go zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop może być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna jego część powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Listę dni wolnych od pracy określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Dni ustawowo wolne od pracy to niedziele oraz następujące dni:
- 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota, dzień wolny)
- 31 marca – Wielkanoc (niedziela, dzień wolny)
- 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek, dzień wolny)
- 1 maja – Święto Pracy (środa)
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
- 19 maja – Zielone Świątki (środa)
- 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (środa)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
- 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa)
- 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (czwartek).
W 2024 roku jedno święto przypada w sobotę, tj. Święto Trzech Króli (6 stycznia). Oznacza to, że pracownicy:
- etatowi, tj. świadczący pracę przez 8 godzin dziennie w tygodniu roboczym mogą otrzymać od pracodawcy, po uzgodnieniu z nim terminu, dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku,
- świadczący pracę w równoważnym systemie czasu pracy będą mogli odebrać sobie ten dzień, przychodząc do pracy później lub wychodząc wcześniej,
- zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy będą mogli mieć proporcjonalnie obniżony wymiar czasu pracy,
- w innych rozkładach czasu pracy, których wymiar czasu jest wyższy niż 40 godzin tygodniowo, będą mogli mieć skrócony wymiar czasu w odpowiedniej proporcji.
Jak rozplanować dni wolne od pracy w 2024 roku?
Umiejętnie zaplanowany urlop sprzyja efektywnemu wypoczynkowi pracownika. W 2024 roku można skorzystać z przyjaznego rozkładu dni, by przedłużyć weekend i nie wykorzystać swojego limitu urlopowego. Dni, które można wykorzystać, by przedłużyć weekend to:
- 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, które przypada w sobotę,
- 1 kwietnia, czyli Poniedziałek Wielkanocny,
- Majówka, która może trwać od 27 kwietnia do 5 maja; w tym czasie 1 i 3 maja przypadają na środę i piątek, czyli wykorzystując tylko 3 dni urlopu wypoczynkowego, można zyskać aż 9 dni wolnych od pracy w 2024 roku,
- 30 maja, czyli Boże Ciało wypadające w czwartek,
- 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego / Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, które wypada w piątek,
- 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości, przypada w poniedziałek
- Święta Bożego Narodzenia – obchody rozpoczynają się w środę i czwartek; można zatem wystąpić o 3 dni urlopu wypoczynkowego z puli urlopowej, by wypoczywać przez 9 dni.
Nowe dni wolne od pracy w 2024 roku
Nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 roku wprowadziła kilka nowych rodzajów urlopu, które wpłyną na wymiar dni wolnych od pracy w 2024 roku. Dzięki niej pracownicy mogą zyskać nawet do 7 dni wolnych od pracy w 2024 roku:
- 5 dni urlopu opiekuńczego – przysługuje z przeznaczeniem na opiekę lub wsparcie członka rodziny lub osoby zamieszkującej z pracownikiem, tj. dzieci, rodziców i małżonka; należy pamiętać, że pracownikowi podczas tego urlopu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia,
- 2 dni wolne od pracy lub 16 godzin, czyli tzw. urlop z powodu siły wyższej – przysługuje w pilnych sprawach, spowodowanych zdarzeniem losowym; co ważne, ten urlop nie zastępuje urlopu na żądanie; korzystając z urlopu z powodu siły wyższej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 50%.
Dni wolne od pracy w 2024 roku. Podsumowanie
Rok 2024 układa się korzystnie pod względem możliwości zaplanowania urlopu. Rozkład dni wolnych od pracy w 2024 roku pozwala na wykorzystanie niewielkiej liczby dni z puli urlopowej, by cieszyć się długim czasem wypoczynku.
Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli po prostu szukasz pomocy w ustanowieniu fundacji rodzinnej, napisz do nas wiadomość.