Zatrudnianie cudzoziemców z limitami

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym tygodniu rząd ponownie zajmie się projektem regulacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Kilka miesięcy temu resorty nie były ze sobą zgodne i zgłosiły bardzo dużo poprawek. Pomimo dalszych prac w projekcie wciąż są błędy.

Zatrudnianie cudzoziemców – limity

Jedną z ważniejszych propozycji jest ustalenie limitów zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Co ciekawe, limity te będą jednak fakultatywne, a zostaną wprowadzone rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z resortami gospodarki oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Co ważne, limity winny uwzględniać potrzeby na rynku pracy, a także zasadę komplementarności zatrudniania cudzoziemców w odniesieniu do pracowników posiadających polskie obywatelstwo.

Inną kwestią jest uzależnienie limitów od względów bezpieczeństwa i porządku publicznego. Limity natomiast mogą mieć ograniczony zasięg – dla przykładu terytorialnie czy branżowo.

Prawdopodobnie to będzie największym problemem tego projektu. Nieznany jest bowiem tryb nakładania limitów i informowania o tym przedsiębiorców. A ci powinni o tym wiedzieć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://inforfk.pl

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc.

Wyróżniony ekspert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner kancelarii / Radca prawny

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź