Wzrost ogłoszeń upadłości konsumenckiej w Polsce

Wzrost ogłoszeń upadłości konsumenckiej w Polsce
Kalina Warda-Nypel

Kalina Warda-Nypel

Starszy prawnik / Adwokat

W październiku tego roku odnotowano najwyższy wynik zgłoszeń upadłości konsumenckiej w tym roku (1603 osoby). Do tego momentu, tylko w tym roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 12 tys. dłużników. Spadek liczby ogłoszeń upadłości konsumenckiej, który miał miejsce na początku bieżącego roku, nie był związany z poprawą sytuacji materialnej dłużników, lecz ze zmianami proceduralnymi wprowadzonymi w grudniu 2021 r.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Został uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), w którym składa się elektronicznie wnioski o bankructwo oraz prowadzi korespondencję z sądem.

To wprowadzenie tej zmiany sprawiło, że zostały wydłużone postępowania oraz pozytywne zakończenie spraw. Konieczne było wsparcie osób, które nie były zaznajomione z siecią oraz podpisem elektronicznym na początkowym etapie tego postępowania.

Wskazuje się, że w Polsce liczba ogłoszeń upadłości konsumenckich będzie wynosiła średnio 1500 przypadków miesięcznie. Nie jest to nic nowego, bowiem w momencie otwarcia drogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej osobom, które swoim rażącym niedbalstwem bądź umyślnie przyczyniły się do swojej niewypłacalności liczby te znacznie wzrosły.

W sytuacji, w której osoby nie są zdolne do spłaty, lecz przesłanka niezdolności nie ma charakteru trwałego możliwe jest warunkowe umorzenie zobowiązań pod warunkiem, że w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, upadły ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty.

Wzrost ogłoszeń upadłości konsumenckiej w Polsce

W październiku odnotowano najwyższy wynik zgłoszeń upadłości konsumenckiej w tym roku (1603 osoby). Tylko w bieżącym roku upadłość konsumencką ogłosiło już ponad 12 tys. dłużników.

Spadek liczby ogłoszeń upadłości konsumenckiej z początku roku, nie miał związku z poprawą sytuacji materialnej dłużników. Związane to było ze zmianami proceduralnymi wprowadzonymi w grudniu 2021

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Został uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Składa się  w nim elektronicznie wnioski o bankructwo oraz prowadzi korespondencję z sądem.

To wprowadzenie tej zmiany sprawiło, że zostały wydłużone postępowania oraz pozytywne zakończenie spraw.  Konieczne było wsparcie osób, które nie były zaznajomione z siecią czy podpisem elektronicznym na początkowym etapie postępowania.

Wskazuje się, że w Polsce liczba ogłoszeń upadłości konsumenckich będzie wynosiła średnio 1500 przypadków miesięcznie. Nie jest to nic nowego. Od momentu otwarcia drogi do ogłoszenia upadłości osobom, które swym rażącym niedbalstwem bądź umyślnie przyczyniły się do niewypłacalności liczby te wzrosły.

W sytuacji, w której osoby nie są zdolne do spłaty, lecz przesłanka niezdolności nie ma charakteru trwałego możliwe jest warunkowe umorzenie zobowiązań. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, upadły ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o jego ustalenie.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z naszej kancelarii prawnej w Łodzi są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli po prostu szukasz pomocy w ustanowieniu fundacji rodzinnej, napisz do nas wiadomość.

Wyróżniony ekspert

Kalina Warda-Nypel

Kalina Warda-Nypel

Starszy prawnik / Adwokat

Skontaktuj się z nami

    Biuro rachunkowe Łódź